четвер, 5 липня 2018 р.

УКРАЇНСЬКА ГЕЛЬСІНКСЬКА СПІЛКА (30 РОКІВ ВІД ДНЯ ЗАСНУВАННЯ)


7 липня 1988 року на площі біля Львівського університету зібралось віче, на якому було заявлено про створення в Україні першої у післявоєнні роки легальної опозиційної до КПРС політичної організації – Української Гельсінкської спілки (УГС). Через тиждень відбулись Установчі збори цієї організації у Києві. Її засновниками і першими членами стали колишні політв’язні - В’ячеслав Чорновіл (ініціатор), Богдан та Михайло Горині та інші. 
Політична організація під правозахисною назвою УГС ставила своєю метою боротьбу за свободу та державну незалежність українського народу, тобто: відновлення державної незалежності України. А також бачила своє завдання у захисті прав нації, громадянина, у всебічній суспільній активізації громадян і керувалась у своїй діяльності власним політичним програмним документом під назвою "Декларація принципів УГС". 
За короткий час УГС завоювала довіру і підтримку в народі. Репресивні органи в час проголошення генсеком Горбачовим перебудови не сміли кидати вісників нової політичної думки на довгі роки за грати, тому обмежувались 15-денними покараннями. Але це не залякало борців за свободу, а, навпаки, вселило їм надію на перемогу. 
Уже впродовж року своєї діяльності УГС підготувала грунт для виникнення таких нових демократичних організацій як Товариство української мови ім. Т. Г. Шевченка, "Зелений світ", "Меморіал", Товариство політв’язнів, Народний Рукх України. 
Отже, створення Української Гельсінкської спілки було першим пострілом української революції. 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...