БІБЛІОГРАФІЧНА ПОЛИЧКА

09:00 Загальнонаціональна хвилина мовчання пам’яті загиблих у війні проти росії. Схиляємо голови перед Героями, які боролися і загинули за наше майбутнє.

вівторок, 1 квітня 2025 р.

ДИТЯЧА ЛІТЕРАТУРА

Де читати про дитячу літературу: ресурси, які допоможуть вибрати книжки дітям

Література для дітей і підлітків
частенько опиняється винесеною на узбіччя літпроцесу. Однак саме вона потребує уважного погляду, фахової розмови та особливої уваги з боку читачів. Вибираючи книжки для себе, дорослі звертають увагу на тему, сюжет, стиль автора, візуальне оформлення видання, однак коли йдеться про вибір дитячих або підліткових книжок, у гру вступають додаткові фактори.
Чи врахував автор вікові особливості дитячої психології? Чи не заклав у неї, можливо, геть випадково, шкідливі або сумнівні меседжі? Чи зацікавить вона маленького читача, чи буде актуальною для підлітка? Та зрештою, чи з якісних поліграфічних матеріалів зроблена (що особливо важливо у випадку наймолодших «читайликів», які полюбляють спробувати книжку на зуб)?
Розібратися в цьому всьому доволі непросто. Тож тут на допомогу батькам та іншим дорослим приходять фахові літературні оглядачі. Ми розповімо, де читати й слухати їхні поради, аби відповідально вибирати цікаві та якісні книжки для дітей і підлітків.
Фахових, але водночас доступних широкому загалу онлайн-ресурсів, які фокусуються на дитячій і підлітковій літературі, в Україні, на жаль, небагато. Проте саме вони слугують важливими дороговказами й допомагають як батькам, так і професійній авдиторії (бібліотекарям, освітянам) сформувати бачення якісної дитячої літератури, стежити за актуальними й вартими уваги новинками та мати готові списки варточитів для читачів різного віку.
КЛЮЧ
КЛЮЧ – це інтернет-ресурс Національної бібліотеки України для дітей. Його назва розшифровується як «(Най)краща література юним читачам». У січні 2025-го проєктові виповнилося 15 років.
КЛЮЧ серед іншого:
  • розповідає про дитячі книжки, видані друком в Україні в різні часи;
  • публікує рекомендаційні списки;
  • знайомить із письменниками та художниками-ілюстраторами;
  • публікує літературознавчі та книгознавчі розвідки в галузі дитячої літератури;
  • розвиває аудіобібліотеку;
досліджує бібліотечні практики популяризації дитячого читання.
У 2025-му у планах КЛЮЧа – «рецензії різного типу від дослідників і практиків, які стоять на різних платформах у питанні оцінки видання для дітей. Тематичні огляди, зорієнтовані на практичні потреби бібліотекарів і освітян. Багато буквального «звучання» авторів різних поколінь, щоб діти в усіх кінцях планети могли почути голоси українських дитячих письменників. Розмови про видавництва та видавців з погляду, що ж із виданого «досі читається», що стало «героєм на один Арсенал/Форум», а що з давно не видаваного бібліотекарі старанно реставрують, бо діти читають, а нового видання немає. У планах ще більш значна співпраця з науковцями, зокрема наймолодшого покоління, більше візуалізації та відео»
Крім того, КЛЮЧ як складова частина Центру дослідження книги й читання НБУ для дітей працюватиме над тим, щоб започаткувати рейтинг «КЛЮЧове видання року для дітей і юнацтва – вибір бібліотек» і щорічний науково-практичний семінар із міжнародною участю «КЛЮЧові питання літератури для дітей і юнацтва. Україна ХХІ».
«БараБука»
Простір дитячої книги «БараБука» вже більш як 10 років творить команда експерток у галузі дитячої літератури. Проєкт фокусується виключно на українській дитячій та підлітковій літературі, переважно сучасній, та орієнтується на широку читацьку аудиторію.
На «БараБуці» можна знайти:
  • огляди найпомітніших дитячих і підліткових книжок;
  • інтерв’ю з письменниками та ілюстраторами;
  • методичні розробки;
  • поради, як говорити з дітьми на складні й важливі теми (про війну та мир, про безбар’єрність, про інклюзивність, про Голодомор тощо);
  • лайфхаки для родинного читання;
  • цікаві підходи для популяризації читання в школах;
  • досвід популяризації дитячої книжки та багато іншого;
  • довідник про письменників, ілюстраторів, видавництва, дослідників, відзнаки та премії для дитячих книжок.
Огляди написані доступною мовою, вони не навантажені літературознавчими термінами й орієнтовані на те, щоб їх було легко й цікаво читати людям з-поза професійного кола (зокрема дорослим, які вибирають книжки для своїх дітей).
«Читомо»
Як медіа, присвячене культурі читання та мистецтву книговидання, «Читомо» вже 16 років поспіль пише про найкращі дорослі, дитячі та підліткові книжки.
«Дитяча» тема не є окремою рубрикою в структурі сайту, але регулярно з’являється на головній сторінці. Медіа зосереджується не лише на фаховій літературній критиці, але й публікує аналітику щодо літпроцесу і видавничого бізнесу.
З 2025 року «дитячий» напрям «Читомо» курує випускова редакторка Валентина Вздульська з 20-річним досвідом у галузі дитячої літератури. Валентина коментує редакційні плани: Цього року ми запропонуємо читачам регулярні рецензії на варті уваги видання, розмови з трендсетерами й провідними фахівцями в галузі. Також буде багато про гуманітарні проєкти, наукові дослідження, українські й міжнародні тренди та стратегічне бачення. Ми ще більше посилимося колонками експертів. «Читомо» продовжить згуртовувати навколо себе потужних літературознавців, які не просто розповідають про книжки, а й дають конструктивну критику та фахову аналітику. Наприкінці року, як і раніше, «Читомо» назве найкращі дитячі й підліткові книжки 2025-го.
Відзнаки та премії як орієнтири
Короткі списки літературних премій зазвичай підсвічують найпомітніші видання, на які варто звернути увагу. Звісно, і до них слід ставитися з певною критичністю. Досі трапляється так, що у складі журі деяких премій, які мають окремі відзнаки в категорії дитячої літератури, немає жодного експерта, який би спеціалізувався саме на дитячій літературі. Розповідаємо про найавторитетніші премії та рейтинги, за короткими списками яких варто стежити.
«Топ БараБуки»
Простір дитячої книги «БараБука» щороку самостійно складає перелік найпомітніших видань для дітей та юнацтва від українських авторів. Список враховує книжки для всіх вікових категорій різних жанрів, а також репрезентує тренди, що з’являються в галузі. Крім того, «Топ БараБуки» підсвічує нові імена, вручаючи відзнаку «Дебют року».
Відзнака не має грошового еквівалента, але вона цінна для популяризації якісних книжок.
«Книга року BBC»
Початково премія «Книга року BBC» орієнтувалася на дорослу аудиторію, але у 2012 році доповнилася новою категорією – «Дитяча Книга року BBC». Її лауреатами ставали Леся Воронина, Катерина Штанко, Іван Малкович, Галина Ткачук, Сашко Дерманський та інші.
Окрім лауреатів, «Книга року BBC» оголошує також довгі та короткі списки, у яких можна знайти варті уваги видання.
Особливість премії в тому, що номінантів висувають видавництва за власним бажанням, маючи право запропонувати до трьох найменувань. Тому довгий список премії не такий охопний, як у «БараБуки», і може не містити чимало знакових видань року.
Величезна перевага «Книги року BBC» – грошова винагорода для лауреатів у розмірі 1000 фунтів стерлінгів.
Всеукраїнський рейтинг «Книжка Року»
Всеукраїнський рейтинг «Книжка року» з 1999 року щорічно визначає найкращі книжки українською мовою в різних жанрах. У номінації «Дитяче свято» відзначають книжки для малечі, молодших школярів, читачів середнього шкільного віку та підлітків, а також нон-фікшн для дітей.
Як і у випадку з «Топом БараБуки», списки найкращих книжок формуються експертами рейтингу на базі видавничого асортименту, а не поданих заявок.
Особливість рейтингу в тому, що до нього потрапляють як сучасні видання, так і перевидання класики, а також книжки, які не були написані для дітей, але потрапили в коло дитячого читання завдяки шкільній програмі.
Список найкращих видань за версією PEN
Віднедавна перелік найкращих видань року укладає Український ПЕН. При цьому окрему увагу приділяє дитячій та підлітковій літературі – як українській, так і перекладній.
Прикметно, що ці переліки не обмежені певною кількістю пунктів, тож можуть вмістити стільки видань, скільки запропонують члени ПЕНу. По суті цей список є зібраними разом персональними порадами членів організації.
В Україні функціонують й інші премії для дитячої літератури, наприклад, Всеукраїнська літературна премія імені Всеволода Нестайка, урядова ім. Лесі Українки. Проте, на думку книжкових експертів, вони потребують посилення своїх позицій.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...