БІБЛІОГРАФІЧНА ПОЛИЧКА

09:00 Загальнонаціональна хвилина мовчання пам’яті загиблих у війні проти росії. Схиляємо голови перед Героями, які боролися і загинули за наше майбутнє.

понеділок, 5 серпня 2024 р.

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ КНИГОЛЮБІВ

9 серпня бібліофіли всього світу об’єднуються у святкуванні Всесвітнього дня книголюбів. Якщо ви читаєте книги у електронному вигляді з такою ж жагою, як паперовий її варіант, то ви сміливо можете приєднуватися до святкування. Хоча книга у нашому традиційному розумінні – тоненькі сторінки, що пахнуть друкарською фарбою, та тверда обкладинка – завжди була і буде залишатися предметом поклоніння книголюбів. Сьогодні це не просто папір, який містить певний текст, а й цінний артефакт.
Як виникла ідея відзначати Всесвтній день книголюбів
Як і багато інших свят Всесвітній день книголюбів було спочатку запроваджено як неофіційне американське свято День книголюбів (Book Lovers Day), згодом зацікавленість до нього зросла у всьому світі.
Варто сказати, що перед тим як потрапити на прилавки книгарень, а потім до наших рук, книга пройшла величезний шлях становлення та розвитку. Надписи на камені змінилися історіями на сувоях і багато століть пройшло до тих часів, коли книга з’явилася у тому вигляді, в якому знаємо її ми з вами.
Найпершим книголюбом у світовій історії був ассирійський цар Ашшурбаніпал, за наказом якого у 668-627 роках до н. е. заснована найдавніша із відомих бібліотек. У фондах його книгозбірні було приблизно від 5 000 до 25 000 глиняних табличок з клинописними текстами. Цар дуже ретельно підійшов до упорядкування бібліотеки: на кожній табличці було написане його ім'я, у колофоні було наведено назву оригінальної таблички, з якої було зроблено копію (один текст зберігався в шести копіях), номер таблички в межах серії, що утворювала цілісний твір. На думку науковців, бібліотекарі для обліку царевої книгозбірні використовували своєрідні етикетки з глини, на яких був перелік всіх табличок, які знаходилися у відповідній скрині чи в іншому місці. Ашшурбаніпал хотів створити бібліотеку, яка б містила всі знання того часу.
Любив текстові сувої афінський тиран Пісистрат, який у 540 році до н. е. заснував бібліотеку в Афінах. Багато давньогрецьких письменників і вчених захоплювалися книгами, колекціонуючи їх. У Давньому Римі велику приватну бібліотеку зібрав красномовець і філософ Цицерон. У західноєвропейських країнах бібліофільство було захопленням Людовика Святого, Карла II Лисого, Медічі, Сфорца, Джуліо Мазаріні та багатьох інших аристократів.
Перша бібліотека Київської Русі заснована 1037 року великим книголюбом Ярославом Мудрим, який розумів значення читання для розвитку людини та держави. У Софійському соборі були написані унікальні книги: «Слово Іларіона», «Слово про Закон і Благодать» київського митрополита Іларіона, «Ізборник Святослава». Загалом колекція книгозбірні налічувала близько 1000 книг. У «Повісті минулих літ» узагальнено філософську мудрість: «Велика бо користь буває людині од учення книжного».
Відомими книголюбами були Інокентій Гізель, Стефан Яворський, Симеон Полоцький, Феофан Прокопович. Захоплювалися книгами українські гетьмани, особливо Іван Мазепа, Пилип Орлик, Кирило Розумовський. «Пожирачем книжок» називав себе український поет-неокласик Микола Зеров. Великим книголюбом був Володимир Іванович Вернадський, який заснував першу наукову бібліотеку в Україні.

Книгою книг називають Біблію
, саме вона є найпопулярнішою. Нeзвичайна Біблія здивує відвідувачів у Державному музеї мистецтв у Грузії: на кам’яних плитах висічено 20 сюжетів на теми із Старого й Нового завітів. Кам’яні сторінки Святого Письма знайдено у високогірному селі Цебельда.
Популярними вважають Книгу рекордів Гіннеса, збірку цитат Мао Цзедуна, «Володар Перснів» англійського письменника Дж. Толкіна.
Найбільш забороненими книгами в Америці є казково-магічні історії про Гаррі Поттера через «пропаганду окультизму, язичництва і заперечення християнських цінностей». «Вінні-Пух» також потрапив під заборону в Америці, Туреччині та Великій Британії, бо П’ятачок викликав негативну реакцію у мусульманської частини читачів.
Найдорожчою книгою є «Лестерський кодекс, або Трактат про воду, землю і небесні тіла», створений Леонардо да Вінчі, яку у 1994 році придбав за 24 мільйони доларів Білл Гейтс. Книга, що написана на 18 пергаментних листках, містить думки Леонардо да Вінчі на різні теми, прочитати які можна за допомогою дзеркала.
Справжній книголюб цінує книжку не лише за її зміст, а й за її оригінальне оформлення, отримуючи насолоду від приємного гортання сторінок. Як стверджував англійський гуманіст Річард Аунгервілл: «Книжки – це справжнє багатство, божественний дар, якого людині ніколи не буде задосить». Читання – свого роду таїнство, адже кожна книга – одне з найбільших див, створених людиною. Книги допомагають знайти самих себе, здобути цінний досвід, зрозуміти інших, додають натхнення для творчості.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...