... Ваш нев'янучий талант полонив юні голівки в усі літа... В. Бичко.
Варто згадати мудрого, людяного, високого, красивого чоловіка з пишною шапкою волосся — знаного і шанованого у Полтаві Пилипа Дмитровича Бабанського.
Народився він ЗО жовтня 1921 року у с. Дудниковому Полтавського району у селянській родині. Хлопчиком пережив голод 1933-го року, пам'ятав про ці страшні події усе життя. Навчався у Степанівській середній школі, гарно писав твори, редагував шкільну стінну газету. Мрія стати військовим привела юнака до Одеського артилерійського училища, г-же він закінчив напередодні війни. Дев'ятнадцятирічний лейтенант з перших днів війни на фронті: командир взводу, батареї, заступник начальника розвідки артилерійського підрозділу дивізії Резерву Головного Командування. Пилип Дмитрович брав участь у визволенні Смоленська, білоруських міст і сіл, Кенігсберга. На 1-му Прибалтійському фронті під станцією Приєкуле (Латвія) в лютому 1945 року був тяжко поранений. Довго лікувався і у 23 роки був демобілізований як інвалід. Капітан Ба-банський був нагороджений орденом Олександра Невського (таку відзнаку вручають мужнім і вмілим командирам), двома орденами Вітчизняної війни І ступеня, орденом Червоної Зірки, медалями. До речі, враження воєнних років відтворені письменником у повістях "А живим жити" (1963), "З днем народження (1961), "Щастя прийшло навесні" (1966), збірці оповідань "На крутому повороті" (1962).
Доля вивела колишнього фронтовика на журналістську стежку. Пилип Дмитрович проходить дворічний курс журналістики у Києві, згодом закінчує Вищі літературні курси у Москві. Майже два десятиліття Бабанський працював у редакції газети "Зоря Полтавщини". Він був доброзичливим, щирим до своїх старших і молодших колег, принциповим щодо висвітлення тих чи інших питань.
Пилип Дмитрович у 50-х роках починає писати оповідання, новели, художні нариси.
1951 року у журналі "Дніпро" було надруковане перше серйозне оповідання "Андрій Дубовик", яке стало першою ластівкою, що відкрила автору шлях у літературу: 1955 року Бабанський став членом Національної спілки письменників України.
1956 рік був знаковим для письменників краю, які на своїх загальних зборах проголосували за відновлення обласної філії Спілки письменників України. Тоді ж було обрано першим відповідальним секретарем філії на громадських засадах автора численних публікацій Пилипа Бабанського. Дружба з дітьми, підлітками дала ґрунт для написання творів для них.
Твори Пилипа Дмитровича — добрі, з гумором, в яких юні герої зростають, мужніють, набираються розуму. Оповідання письменника зустрічаємо у читанках, хрестоматіях для учнів, одне з них вміщене в антології літератури для дітей та юнацтва ш "Дивосвіт "Веселки"" (2005 рік). Ось В один з героїв Женя Білокур ("З днем ІЦ народження"), наймолодший з учнів Ц будівельного училища. Крок за кро-Вком змальовує письменник життя підлітка, показує як за допомогою старших, друзів хлопець позбувся безладності, невпевненості у своїх силах, безтурботності. Реалізм оповіді поєднується з елементами романтизму, зокрема, у хлоп'ячих мріях про майбутнє.
Зростання дівчини Настусі, хлопця-нафтовика на буровій, їхні ; переживання, формування характерів зображено у повістях для старшокласників "А живим — жити" та "На перехресті". Олександр Ковінька відзначав Бабанського, як "чудесно талановитого новеліста, повістяра", але для декількох поколінь він все ж залишається, насамперед, дитячим письменником, казкарем, добрим і веселим.
Читачі й критики одностайні в тому, що світлі, теплі, мудрі казки змушують думати не лише дітей, а й батьків, яким не байдуже, ким виросте дитина — працелюбною Бджілкою чи лінивою Бабкою-вертухою.
Характерно, що письменник змалював не тільки позитивних, а й негативних героїв, таких мало, але вони є і можуть вирости ледарями, грубіянами, хвальками. Його метою було допомогти юним читачам побачити себе збоку і виправитися, доки погані риси не укорінилися у дитячих характерах.
Окремо хочеться сказати ще про одну книжку П. Бабанського з промовистою назвою "Славна моя Полтава". Не одне покоління юних полтавців пізнавало історію, культуру, пам'ятні місця рідного міста з цього чудового видання, написаного небайдужою людиною, письменником, залюбленим у рідний край.
Пилип Дмитрович і на роботі опікувався молодими журналістами, які тільки-но прийшли в редакцію з університету. Його учнями, зокрема, були майбутні редактори обласних газет Леонід Кізь і Павло Клименко. Багато років Бабанський керував молодіжною літературною студією при редакції газети "Комсомолець Полтавщини". Пилип Дмитрович у Полтаві був авторитетним журналістом, письменником, знали його твори і в багатьох республіках колишнього Радянського Союзу, окремі з нй)Гбули перекладені вірменською, казахською, литовською, російською мовами. Здоров'я колишнього фронтового офіцера було підірване війною, 4 жовтня 1994 року Пилипа Дмитровича не стало. Похований він у с. Розсошенцях.
Немає коментарів:
Дописати коментар