Цікаві моменти із життя бібліотек світу:
Найдавнішою була бібліотека Ярослава Мудрого – перша бібліотека Київської Русі. Час її заснування невідомий. Уперше про неї згадується під 1037 р. Віддаючи належне Ярославу Мудрому, літописець після розповіді про користь книг, які «суть реки наполняющие вселенню», говорить, що «Ярославль же сей якоже рукохом, любил бе книги, много написав и положи в святей Софии церкви». Цим і вичерпуються літописні джерела про першу бібліотеку Київської Русі. Подальша її доля невідома.
Найстаріша діюча бібліотека – наукова бібліотека Львівського національного університету імені Івана Франка, заснована у 1608 р. при колегії єзуїтів. Але науковці вважають вік цього унікального зібрання книг значно заниженим, адже в його основу лягли видання з реформованих монастирських бібліотек, хронологія яких починається з XV ст.
У фондах наукової бібліотеки ЛНУ зберігаються книги з особистих бібліотек гетьмана Івана Мазепи, французького кардинала Мазаріні та короля Людовіка ХV.
До того ж університетська бібліотека імені Івана Франка зберігає 57 інкунабул – унікальних книг, що видрукувані або відтиснені на папері, а не переписані вручну ще до 1501 р.
За часів Речі Посполитої наукова бібліотека зберігала цінні папери після ліквідації державних та церковних установ, як єдиний депозитарій держави.
Місцева влада Мадрида відкрила на восьми станціях метро так звані філіали BiblioMetro. Це невеличкі кіоски, що нагадують бібліотеки. У кожному знаходиться близько 500 книг. Подорожній може підійти і вибрати собі одну зі списку, а потім безкоштовно користуватися нею до 15 днів.
В Японії створили робота, який дає можливість читати книги, не заходячи в бібліотеку. Він нагадує коробку 50 на 45 см на колесах, оснащену цифровою відеокамерою і особливою механічною рукою. Керування ним здійснюється через Інтернет. Машина здатна вибрати книгу і своїми механічними пальцями перегортати сторінки, передаючи вміст на дисплей користувача. Робот створений для людей, які не мають часу ходити до бібліотеки. Також його перевагою є те, що він може «обслуговувати» читачів навіть уночі.
Людина замість енциклопедії – саме так можна охарактеризувати нову послугу однієї із бібліотек Голландії. Той, хто цікавиться культурою чи звичаями, наприклад, мусульман, циган, може за гроші орендувати на годину «живу енциклопедію» – представника того чи іншого народу і таким чином отримати потрібну інформацію.
У центрі Нью-Йорка існує готель «Бібліотека», призначений спеціально для книголюбів. У номерах розміщено більше шести тисяч книг. Замовляючи номер, потрібно вказати шифр за бібліотечно-бібліографічним каталогом, завдяки чому працівники підготують спеціально для відвідувача підбірку відповідної літератури.
Десять «бібліотечних залів» готелю
– це десять його поверхів: кожен присвячений певній тематиці – від художньої
літератури і філософії до соціології і математики. Гості замовляють номери у
відповідності зі своїми особистими інтересами. Наприклад, любителям поезії
варто забронювати номер зі «віршованою» бібліотекою, а тих, хто цікавиться
кримінологією, чекає «детективний» номер.
Жителі британського селища Уестбері-саб-Мендіп зробили з телефонної будки найменшу у світі бібліотеку. Вона працює цілодобово. Принцип роботи простий – відвідувачі кладуть на полицю уже прочитану книгу і беруть нову.
Бібліотека містить в собі найрізноманітнішу літературу:
книги для дітей, з кулінарії, художні та історичні романи, аудіокниги. Для тих,
хто страждає безсонням і вважає за краще читати книги ночами, в будці
передбачена спеціальна нічна лампа.
Немає коментарів:
Дописати коментар