БІБЛІОГРАФІЧНА ПОЛИЧКА

09:00 Загальнонаціональна хвилина мовчання пам’яті загиблих у війні проти росії. Схиляємо голови перед Героями, які боролися і загинули за наше майбутнє.

пʼятниця, 23 липня 2021 р.

БУКЕРІВСЬКА ПРЕМІЯ-2021

Переможцем міжнародної Букерівської премії 2021 року став французький письменник Девід Діоп з книгою "Вночі вся кров чорна" ("At Night All Blood is Black").
Міжнародна Букерівська премія заснована 2005 та до 2015 року вручалася раз на два роки. Премія могла бути присуджена як англомовному письменнику, так і автору, чиї твори перекладені англійською. З 2016 року премію почали вручати щорічно виключно за перекладені англійською мовою художні літературні твори.
Призовий фонд премії становить 50 тисяч фунтів стерлінгів. Згідно з правилами премії, половину призових коштів отримує автор книжки, іншу половину – перекладач.
Девід Діоп народився у 1966 р. в Парижі, виріс у Сенегалі, зараз живе у Франції, викладає літературу XVIII ст. в університеті Пay. Він став першим французьким автором, який отримав міжнародну Букерівську премію. Раніше письменник вже отримував низку французьких та міжнародних нагород.
"Альфа Ндіає та Мадемба Діоп – двоє з багатьох сенегальців, які воювали під час війни під французьким прапором. Кожен раз, коли капітан Арман дає свисток, вони вибираються з окопів, щоб атакувати блакитноокого ворога. Але одного разу Мадембу смертельно поранено, і без свого друга, свого більше ніж брата, Альфа залишається сам серед жорстоких окопів, далеко від усього, що він знає і цінує. Він кидається у бій з новою силою, але незабаром починає лякати навіть своїх товаришів по зброї", – розповідає опис книги на сайті Букерівської премії.

понеділок, 19 липня 2021 р.

Онлайн-консультації для професійної адаптації

Онлайн-спілкування набуває дедалі більшої популярності. Цікавою, змістовною та невимушеною була зустріч фахівців Полтавської обласної бібліотеки для юнацтва імені Олеся Гончара та Пирятинської публічної бібліотеки 13 липня ц. р. Мова йшла про постійне вдосконалення діяльності книгозбірень відповідно до потреб молоді та запровадження нових актуальних сервісів, розширення партнерських зв’язків, реалізацію різноманітних бібліотечних проєктів. Колеги Пирятинської публічної бібліотеки отримали змістовні рекомендації стосовно організації соціокультурної діяльності, роботи з фондами, по вдосконаленню ДБА краєзнавчої тематики та дотримання стандартів в документально-інформаційній, бібліотечній справі.

МИХАЙЛО СЛАБОШПИЦЬКИЙ

Біобібліографічна розвідка присвячена людині світлої пам’яті – письменнику, літературознавцю, публіцисту, громадському діячеві – Михайлові Федотовичу Слабошпицькому, який залишив багатий літературний спадок для сучасників і майбутніх поколінь. Матеріал багато в чому може бути цікавим і пізнавальним студентамфілологам, учителям, старшокласникам, бібліотекарям, молоді, адже служіння М. Слабошпицького українському слову, літературі і Україні є взірцем для багатьох українців. Література для розвідки використана з фондів обласної бібліотеки для юнацтва ім. О. Гончара.
Словопоклонник Михайло Слабошпицький (28.07.1946 – 30.05.2021) : біобібліографічна розвідка / упоряд. Л. І. Картальова ; Полтавська обласна бібліотека для юнацтва ім. О. Гончара. – Полтава, 2021. – 20 с.

середа, 14 липня 2021 р.

Презентація збірки Юлії Манойленко

14 липня у Полтавській обласній бібліотеці для юнацтва імені Олеся Гончара відбулася презентація восьмої поетичної збірки Юлії Манойленко «Слідами смальти», що вийшла друком у видавництві «Дивосвіт». Передмова була написана керуючим Харківсько-Полтавської єпархії преосвященним Архієпископом Афанасієм. На гостини до бібліотеки завітали гості з різних куточків Полтавщини: художники, поети, журналісти та поціновувачі творчості Юлії Манойленко. Щиро і відверто говорила авторка у колі друзів, сім’ї і причетних до видання збірки про свою творчість, натхненно читала вірші. З великою радістю авторка поділилася з присутніми своїми планами про роботу над новою збіркою. 
 Тож до нових зустрічей!

понеділок, 12 липня 2021 р.

ЗІ СВЯТОМ ПЕТРА І ПАВЛА

12 липня християни східного обряду відзначають свято, присвячене апостолам Петру та Павлу. Петро і Павло - це учні Христа, які після його смерті почали проповідувати і поширювати вчення Євангелія по всьому світу.
Апостоли Петро і Павло були язичниками, яких до хрещення звали Савл і Симон. Після смерті та воскресіння Ісуса вони проповідували і поширювали християнство серед людей. Саме через це прийняли мученицьку смерть від язичників.
Напередодні люди прибирають у своїх оселях, роблять букети і вінки з польових квітів. Вірянам цього дня слід відвідати святкове богослужіння в церкві, сповідатися, причаститися та помолитися.
День Петра і Павла - це закінчення купальських гулянь, літніх весіль і підготовка до сінокосу. Після обмежень Петрового посту можна 12 липня зібратися родиною за святковим столом.
Здавна в ніч на 12 липня молодь співала пісні, водила хороводи та зустрічала світанок. Рибалки до Дня Петра і Павла моляться на добрий улов.
У цей день треба просити вибачення за старі образи.
Прикмети свята Петра і Павла
Якщо на Петра зозуля кує - до біди;
як йде на Петра дощ, то буде гнити картопля;
ясно на Петрів день - рік буде хорошим;
якщо на Петра один дощ - врожай непоганий, два - добрий, а три - багатий;
як на Петрів день спека, то на Різдво мороз.
Вважається також, що апостол Петро зберігає у себе ключі від землі весь рік, а з приходом весни передає їх святому Юрію. У день же Петра і Павла ключі знову повертаються до Петра, що знаменує швидкий прихід осені.
Цей день також вважався екватором літа, коли в силу вступають 40 спекотних днів.
ЛІТЕРАТУРА

  1. Балтянський М. "У Петра і Павла - віра силу знайшла" / М. Балтянський // Культура і життя. – 2020. – 10 лип. – С. 5.
  2. Кобальчинська Р.  Золотії ключі. Народний календар. Липень / Р. Кобальчинська // Пам'ятки України: історія та культура. – 2017. – № 7. – С. 4-10.      
  3. Ларіонов П. Липнева пора, як дівка чепурна / П. Ларіонов // Урядовий кур'єр. – 2020. – 27 черв. – С. 24.         
  4. Лехман Т. На Петра і Павла сонце грає / Т. Лехман // Жінка. – 2015. – № 7. – С. 7.    

неділя, 11 липня 2021 р.

НОВІ КНИГИ

Видатні жінки української історії : біографічні нариси на тлі історичних подій / [упорядник С. П. Сегеда]. – Київ : Балтія-Друк.
Кн. 1 : X-XVIII ст. – 2020. – 261 с.
Книжка відомого українського антрополога, професора Сергія Сегеди, розповідає про долі відомих українок, які залишили свій слід на історичній арені нашої країни – від легендарної княгині Ольги до Наталії Розумовської, матері останнього українського гетьмана Кирила Розумовського.Складні долі, злети і падіння, вагомий вплив на політичні рішення і вчинки державних мужів – цей історичний калейдоскоп в поєднанні з простотою викладення і багатством мови автора не може не привернути уваги найвибагливішого читача.
Коваль Р. Жінки у визвольній війні. Історії, біографії, спогади. 1917-1930 / Р. Коваль. – Київ : Видавництво Марка Мельника, 2020. – 432 с.
Це унікальне видання у великому подарунковому форматі містить відбиток історії, у якому білі відображена роль жіноцтва у боротьбі за незалежну Україну на початку ХХ століття. 
Автор представивши добу українсько-російської війни в 1917-1920-х рр. крізь призму буремних жіночих доль, а саме отаманші Марусі Соколовської, хоробрих козачок Тіни Пекарчук, Світлани Харченко, Юзефи Лісогор, Євгени Вовкової, Марії Волосевич, Віри Пшеничко, Стефанії Сіяк, Марії Стовбуненко-Заїченко ("козака Марка"), Ганни Осадчої, легендарних підпільниць доби УНР Віри Бабенко, Генрієти Ган, Ольги Батурової, Тамарі Петрів, Марії Бесарабенко-Трейко, Марії Тарасенко, Насті Гудимович, Марусі Гальчевської, лікарів Христини Сушко, Людмили Бризгун, шляхетних сестер милосердя Galini Ліневич, Ірини Шміґельської-Климкевич, Марії Волосевич, Терези Кохель, Олені Мельничук-Кобизької, Ніни Янової, Маріні Нестеренко, вільної козачки Ярини Гризло, письменниць-борців Галини Журби, Хариті Кононенко, Олені Теліги, Софії Русової, Лідії Горбачевої, Наталки Лівицької-Холодної, Юлії Кіцери, Тетяни Михайлівської-Цимбал, Людмили Старицької-Черняхівської, Валерії О'коннор-Вілінської, учасниць Першого зимового походу Армії УНР Олені Федак-Шепарович, Віри Пшеничко, Марії Урбан-Вовк, а ще Ганни Совачевої, Мілени Рудницької, диригентки Платониди Щуровської-Россіневич, дружини полковника Петра Болбочана Марії, а також маловідомі сторінки із життя Галини Кузьменко, дружини Нестора Махна. 
Книжка заснована на документах із ГДА СБУ, ЦДАВО України, спогадах, щоденниках та свідченнях вояків і воячок Армії УНР та учасниць повстансько-партизанського руху. Рекомендовано Історичним клубом "Холодний Яр" для вивчення у вищих та середніх навчальних закладах України.

Приходьте i читайте!

понеділок, 5 липня 2021 р.

Прес-анонс до збірки поезії Юлії Манойленко «Слідами смальти»

Днями у видавництві «Дивосвіт» вийшла друком 8 збірка поезії Юлії Манойленко «Слідами смальти».
Поетеса учасниця Всеукраїнської наради молодих літераторів (Коктебель, 2002 року), Міжнародного фестивалю «Варшавська поетична осінь» (Польща, 2010 року) та фестивалю «Карпатський пегас» (Виноградів, 2015 року). Звучала на українському телеканалі «Культура». Лауреат регіональної премії ім.В. Симоненка,обласної – ім. І. Котляревського та Всеукраїнської – ім. О. Олеся. Абсолютний переможець обласного літературно-мистецького конкурсу «Собори душ своїх бережіть» у 2007 році.
Член Національної Спілки письменників України з 2009 року, Полтавської Спілки літераторів, літоб’єднання ім. О. Донченка.
Працює в Полтавській обласній бібліотеці для юнацтва імені Олеся Гончара.
Про нову збірку поезії «Слідами смальти» та й загалом про творчість Юлії Манойленко архієпископ Афанасій (Володимир Шкурупій), член НСПУ пише так: «Поетів такого масштабу в сьогоденній українській літературі одиниці. Вона творить такої глибини і сили поетичний всесвіт, що в нього уміщаються століття й віки народної історичної пам’яті, яка виринає в гротескно-сентиментальних, виболених серцем оригінальних образах, тому що «… я українка, бо серце любов’ю горить», «Під грудьми заболить Україна. Ця неймовірної сили поезія западатиме в душу українців через сто, двісті, через тисячу літ і наснажуватиме до життя, пробуджуватиме пам'ять і не даватиме ставати духовними манкуртами».

четвер, 1 липня 2021 р.

ТАЄМНИЦІ ІСТОРІЇ

Часто, у школі нам говорили, що історію треба вчити, аби не повторювати помилок у майбутньому. Все ж я б перефразувала цю, до певної міри, банальну тезу в такому руслі, що історію варто вчити для того, аби брати приклади з минулого і втілювати їх у  майбутньому. Водночас Володимир Винниченко, казав що українську історію не можна читати без брому, оскільки у нас все дуже сумно, страшно та трагічно.
До вашої уваги 5-ка історичних книг, автор Олександр Іванович Гуржій, які  не можливо не прочитати! Цілком слушно сказати, що кожен найперше візьме книгу про період, що його цікавить. І зануриться в епоху...  таємничої історії.... 
Книги чекають на  вас!
Гуржій О. І. Історія козацтва : Держава - військо - битви / О. І. Гуржій, Т. В. Чухліб. – К. : Арій, [2015]. – 463 с.
У книзі висвітлюються найважливіші події, пов'язані з історією українського козацтва від часу його виникнення на межі до ліквідації урядом Російської імперії в кінці - на початку ст. Особливу увагу приділено найбільш яскравим постатям Війська Запорозького, їхній політичній і державній діяльності. Значне місце на сторінках праці відведена міжнародним вфдносинам українського гетьманату, козацькій ментальності, побуту, бойовому мистецтву, атрибутиці тощо. Певною мірою показана роль жінки в "лицарському" середовищі. Своє яскраве відображення знайшло ставлення до козаків представників різних народів і володарів іноземних держав, їхнє сприйняття за межами Батьківщини.
Гуржій О. І. Козацька Україна : Боротьба за державу (XVI-XVII ст.) / О. І. Гуржій, Т. В. Чухліб. – Київ : Арій, [2020]. – 368 с. – (Таємниці історії).
На сторінках цієї книги висвітлено найважливіші події, пов’язані з історією українського козацтва від часу його виникнення на зламі XV–XVI ст., зокрема запеклу боротьбу з войовничими кочівниками за рідну землю й православну віру. Особливу увагу приділено яскравим постатям Війська Запорозького, їхній політичній і державній діяльності. Відображено українсько-польсько-литовські взаємини, а також місцеві традиції державотворення періоду Київської та Галицько-Волинської Русі.
У книзі розкрито морально-етичний кодекс поведінки воїна-­січовика – мужність, побратимство, лицарство, рівність, вірність, честь, добра слава, боротьба проти ворогів віри, оборона вітчизни; родинний принцип організації, демократизм; особливе ставлення до жінки, аскетизм, релігійність тощо. Значне місце відведено козацькій ментальності, способу життя, яке визначали воєнне ремесло й належність до військової спільноти. Зображено умови боротьби з кочовими народами Сходу, що змусили козаків оволодіти бойовим мистецтвом і створити власні збройні сили, зокрема потужний морсь­кий флот, які протистояли османсько-татарській агресії.
Книга адресована широкому колу читачів.
Гуржій О. І. Славетні битви : Від Донбасу до Карпат. Від Києва до Криму / О. І. Гуржій, О. П. Реєнт. – К. : Арій, 2015. – 336 с.
У книзі розповідається про славетні битви на території сучасної України – від Донбасу до Карпат та від Києва до Криму, які відбувалися протягом X першої чверті XX століття. Невеликі за обсягом науково-популярні нариси розміщені за хронологічним принципом, що сприятиме кращому сприйняттю й осмисленню воєнних подій.
На підставі документальних матеріалів і наукової літератури з'ясовуються причини визначних перемог і гірких поразок учасників збройних протистоянь, описані конкретні дії їхніх керівників руських князів, козацьких і селянських ватажків, професійних військових того часу.
Книга розрахована на широке коло читачів – усіх, хто цікавиться історією України, але насамперед стане у нагоді школярам, студентам, учителям і викладачам вищих навчальних закладів.
Гуржій О. І. Славетні битви на теренах України : від князівської доби до початку ХХ століття / О. І. Гуржій, О. П. Реєнт. – К. : Арій, 2013. – 336 с.
У книзі розповідається про найбільш вагомі битви, які відбувалися на тере нах України протягом Xпершої чверті XX ст. Невеликі за обсягом і науко во-популярні за формою викладу нариси розміщені за проблем но-хронологічним принципом, що, на думку авторів, сприятиме кращому спрійняттю й осмисленню яскравих подій воєнної історії. На підставі документальних матеріалів і наукової літератури з'ясовуються причини славних перемог і гірких поразок учасників збройних протистоянь, описані конкретні дії їхніх кірівників  руських князів, козацьких і селянських ватажків, професійних військових того часу.
Гуржій О. І. Таємні обличчя масонства / О. І. Гуржій, О. О. Крижановська, О. П. Реєнт. – К. : Арій, [2018]. – 208 с. – (Таємниці історії).
У книзі в науково-популярній формі висвітлено основні етапи розвитку (а часом і занепаду) масонства як світового явища. Виявлено й охарактеризовано головні постаті «братства». Значну увагу приділено масонству в Україні, особливо його участі в національно-визвольних змаганнях другої половини XIX  початку XX ст. Певною мірою відображено становище організації в сучасних умовах.
Розрахована на широке коло читачів, передусім тих, хто цікавиться історією таємних організацій у світі.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...