Книги, що допомагають краще зрозуміти Україну
Історія, культура та мови – це фундамент, на якому тримається нація. Розуміти їх – означає усвідомлювати, хто ми є, звідки прийшли та куди рухаємося. Щоб глибше зануритися в українську спадщину, варто читати книжки, які розповідають про наш шлях, традицію та боротьбу за суверенітет.
Стародубська М. Як зрозуміти українців. Кроскультурний погляд / М. Стародубська. – Харків : Vivat, 2024. – 400 с.
Книга «Як зрозуміти українців: кроскультурний погляд» – це український нонфікшн із культурології від Марини Стародубської, ад’юнкт-професорки KMBS і консультантки з організаційної психології. Авторка розповідає про традиції, цінності та поведінкові норми нації через історичний контекст і соціальні процеси. Читачі дізнаються, що вплинуло на розвиток культури України, у який спосіб формувались українська єдність та взаємозалежність, і що спровокувало зміни в ідеологічній позиції індивідуалізму нації.
Авторка не лише ґрунтовно досліджує культурну ідентичність, а й висвітлює проблему корупції, парадоксу хибної класифікації «братніх народів», дилему внутрішньої ворожнечі та інших гострих питань. Відтак професорка пропонує ознайомитися з роботою, яка дозволить глибше пізнати українців та усвідомити, що стало каталізатором етнічних і ментальних колізій.
- Наприкінці теми знаходиться список джерел зі зносками. Прочитати додаткові матеріали можна в безоплатному доступі.
- Аналітичні матеріали подані у вигляді інфографіки: у виданні можна знайти діаграми, мапи й таблиці.
- Доробок Стародубської допоможе зрозуміти не тільки свій народ, а й людей з різних країн.
Демська О. Українська мова. Подорож із Бад-Емса до Страсбурга / О. Демська. – Харків : Vivat, 2024. – 304 с.
На культурній мапі модерної української мови є дві важливі точки: Бад-Емс, звідки указом намагались переконати світ, що української мови немає, не було і бути не може, і Страсбург – точка, де 21 березня 2022 року українська отримала статус майбутньої офіційної мови Європейського Союзу.
Орися Демська розповідає про зародження й розвиток української мови від індоєвропейської прамови до наших днів, її взаємодію з іншими мовами, історію взаємозбагачень, непримириме протистояння з російською і перебіг лінгвоцидів, із яких вона все ж таки вийшла переможницею.
Доступно про формування української державності і національної ідентичності через мову і завдяки мові.
Країна жіночого роду / укладач В. Кіпіані. – Харків : Vivat, 2021. – 303 с. : тв. – (Бібліотека «Історичної правди»).
Україна – держава з жіночим егрегором. Ніжна, гостинна та квітуча у мирний час, нещадна та незламна до ворога на війні, норовлива та горда, співоча й роботяща. Україна починається з української Жінки – культурної та суспільної діячки, мисткині, воїнки, політикині, журналістки, лікарки, матері. Тонке розуміння жіночої натури нашої країни, любов та захват вклав у свою збірку «Країна жіночого роду» Вахтанг Кіпіані.
Це видання яке мотивує і надихає, викликає захват та розширяє світогляд, містить унікальні інтерв’ю, свідчення, архівні матеріали та документи й довідки про жінок, які відіграли важливу роль у національно-визвольному русі, політичному та культурному житті країни.
Кіпіані розповідає про жінок різних професій: вчительок, лікарок, учасниць збройної боротьби в лавах ОУН та УПА, журналісток, культурних діячок та політув'язнених.