БІБЛІОГРАФІЧНА ПОЛИЧКА

09:00 Загальнонаціональна хвилина мовчання пам’яті загиблих у війні проти росії. Схиляємо голови перед Героями, які боролися і загинули за наше майбутнє.

середа, 30 вересня 2020 р.

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ДЕНЬ БІБЛІОТЕК

30 вересня православний світ вшановує пам’ять святих Віри, Надії, Любові та матері їхньої Софії. Цього ж дня і відзначають Всеукраїнський день бібліотек. І невипадково. Адже Софія грецькою – майстерність, знання, мудрість, а бібліотеки в усі часи були сховищами – оберегами духовних та інтелектуальних надбань людства.

вівторок, 29 вересня 2020 р.

ВІКТОР БАРАНОВ

У біобібліографічному виданні ми зробили спробу дослідити життєпис і творчий доробок відомого українського поета, прозаїка, публіциста, лауреата багатьох літературно-мистецьких премій України, уродженця Полтавщини Віктора Федоровича Баранова. Досьє розраховане на студентську і учнівську молодь, вчителів і бібліотекарів, матеріали його допоможуть їм збагнути глибину поезії, прози митця, мотиви його громадянської позиції. У досьє дев’ять розділів. Посібник не є вичерпним, в основному, він укладений на матеріалах Полтавської обласної бібліотеки для юнацтва імені О. Гончара.
«Душа, повна власних чеснот і щедрот…» : до 70-річчя від дня народження письменника-полтавця Віктора Баранова : біобібліографічне досьє / упоряд. Н. М. Требіна; Полтавська обласна бібліотека для юнацтва ім. О. Гончара. – Полтава, 2020. – 28 с.

четвер, 24 вересня 2020 р.

ОНЛАЙН-РЕСУРСИ В БІБЛІОТЕЦІ

середа, 23 вересня 2020 р.

ОГЛЯД ЛІТЕРАТУРИ "СЛАВНА МОЯ ПОЛТАВО"

23 вересня в секторі краєзнавчої літератури та бібліографії Полтавської обласної бібліотеки для юнацтва імені Олеся Гончара відбувся огляд краєзнавчої літератури «Славна моя Полтаво», присвячений Дню міста, в якому взяли участь учні 5 класу школи №5. Діти із захопленням помандрували сторінками книг, що розповідають про древню та славетну історію Полтави, познайомились з іменами видатних постатей, які стали символом нашого краю, дізнались про легенди походження назв вулиць міста.

До нових зустрічей в бібліотеці!

понеділок, 21 вересня 2020 р.

ЕКСКУРСІЯ МІСТОМ

Полтавська Торгово-Промислова Палата підтримала авторський проєкт Владлена Орлова, славного полтавця, історика та спільно презентували до Дня міста новий екскурсійно-туристичний маршрут «Полтавська Кондратюкіана». На цій презентації побували також і працівники сектору краєзнавчої літератури та бібліографії Полтавської обласної бібліотеки для юнацтва імені Олеся Гончара.


четвер, 17 вересня 2020 р.

ТВОРЧІСТЬ ЛЮБОВ ПОНОМАРЕНКО

Любов Пономаренко народилась 25 травня 1955. Тато письменниці Петро Йосипович Кириченко викладав математику, а мама, Мотря Пилипівна, — біологію та хімію. Любов Пономаренко захопилася літературною творчістю ще в шкільні роки, починала із віршів. З дванадцяти років друкувалася в районній газеті, в шістнадцять стала учасницею республіканської наради обдарованих школярів у Києві.
Перші публікації поезій з’явилися в журналі "Дніпро" та газеті "Літературна Україна". Здобувши диплом гоголівського вузу (1978), Любов Пономаренко працювала вчителькою російської мови і літератури Горобівської та Іванківської шкіл (1979–1984), що на Срібнянщині, а також в районних газетах Чернігівської та Київської областей.
Внаслідок крутих поворотів долі талановита філологиня впродовж кількох років змушена була відкладати заняття художньою творчістю на потім. Як зізнається письменниця, для неї література була і є розкішшю тільки вихідних та відпусток, бо решта часу йшла на боротьбу за виживання. Письменство стало для неї порятунком, вічним Містом, до якого поривається впродовж усього життя.
Щасливим випадком потрапила уже через чимало літ на Ірпінський семінар молодих літераторів. За порадою Володимира Дрозда взялася за малу прозу. Першу ж добірку новел та оповідань відзначив журнал "Дніпро". У 1984 році побачила світ і перша збірка малої прози "Тільки світу". Невдовзі публікації Люби з’явилися в інших вітчизняних часописах.
Любов Пономаренко працювала в руслі як класичної української новели, оповідання, експериментувала із широкими можливостями малих прозових жанрів (символічною образністю, експресивною, сугестивною, психологічною манерою письма, синтезом мистецтв тощо).
Її вважають майстром лаконічного слова, місткого образу, художньої деталі. Перша книга прози Любові Пономаренко – збірка "Тільки світу" (1984) вийшла з передмовою В. Дрозда – "Голосом рідного краю" у головному видавництві Спілки письменників України. До неї увійшло зо два десятки оповідань і новел ("Нічия", "Свердлик", "Деревце на таловині", "Обніжок", "Невістка", "Вхідчини", "Дуболугівські музиканти" та ін.) і дві повісті "Тільки світу" й "На срібному човні".
На сторінках літературної та молодіжної преси з’явилися загалом схвальні рецензії на збірку "Тільки світу". Критики відзначали музичність, народність слова Любові Пономаренко. Але поетичність її письма на відміну від деяких спекуляцій на милозвучності української мови – внутрішня. Прозописьмо Л. Пономаренко – "принципово реалістичне, вкорінене в життя сільське", яке авторка бездоганно знала, бо жила цим життям.
Свою нову збірку оповідань, новел і повістей Дерево облич" (1999) Любов Пономаренко писала впродовж п’ятнадцяти років. За її словами, чи й не кожен твір у ній – переплаканий, і пережитий. Драматичні долі героїв – то різні періоди життєвих шляхів як самої письменниці, так і близьких їй людей – друзів, сусідів, знайомих. До збірки увійшли новели та оповідання "Гер переможений", "Вони приїдуть завтра", "І листя замітає сліди", "Дерево облич", "Обпечені", "Земляне серце", "Кохання за долар" та інші, а також повісті "Неба дістати", "З роси намисто" й "Ошалілі болотні вітри".
Однією з кращих у книзі є невелика за обсягом, але надзвичайно потужна в духовному плані новела "Гер переможений". Новелою "Обпечені", як і попереднім твором, письменниця прагне закріпити в свідомості читача біблійні істини: любов покриває багато гріхів, бо ніколи вона не перестає жити в серцях людей.
Збірка Пономаренко "Дерево облич" викликала досить гучний резонанс і в Україні, і за її межами. Думка була одностайною: відома письменниця Любов Пономаренко дала читачам незаперечно новаторські твори, вершинні не лише у її художньому доробку, а й в українській сучасній прозі загалом. За цю книжку письменниця отримала літературну премію імені Олеся Гончара.
ВІКТОРИНА на твір "Гер переможений" Любов Пономаренко 

понеділок, 14 вересня 2020 р.

МАПА "ІСТОРІЯ ПОЛТАВЩИНИ У ПАМ'ЯТНИХ ДОШКАХ"

Електронний рекомендаційний бібліографічний ресурс. Ми пропонуємо читачам знайомитись з меморіальними дошками, здійснюючи віртуальні «подорожі» Полтавською областю.

пʼятниця, 11 вересня 2020 р.

ВІКТОРИНА "СУЗІР'Я ПОЛТАВСЬКИХ ПИСЬМЕННИЦЬ"

Жінки-письменниці відіграють надзвичайно важливу роль у житті будь-якого суспільства. Їхня творчість насичує навколишній світ свіжими фарбами, інтонаціями виважених думок, нових ідей. Ми щиро захоплюємося цілеспрямованістю, наполегливістю, оригінальністю і безстрашністю цих жінок, які сміливо говорять із суспільством через свої книги.
Ці жінки своїм талантом та наполегливою працею змогли довести, що можуть бути не гірше чоловіків-письменників. 
А чи добре знаємо ми своїх письменників землячок в обличчя.
Наша вікторина познайомить Вас із маленькою частиною сузір’я полтавських письменниць.  

четвер, 10 вересня 2020 р.

ІНТЕРАКТИВНИЙ ОГЛЯД ЛІТЕРАТУРИ


середа, 9 вересня 2020 р.

УПІЗНАЙ ГЕРОЯ ІВАНА ПЕТРОВИЧА КОТЛЯРЕВСЬКОГО

9 вересня 1769 року народився український письменник, основоположник сучасної української літератури та громадський діяч Іван Котляревський. Його поема "Енеїда" 1798-го стала першим в українській літературі твором, написаним народною мовою. Саме це і започаткувало новий етап формування української літературної мови. Ми підготували найцікавішу вікторину по творові "Енеїда" Івана Петровича Котляревського.

КНИГИ ВОЛОДИМИРА МАЛИКА

Твори на історичну тему мають специфічне завдання – формувати національну свідомість, розкривати і примножувати історичний духовний досвід людства, давати моральні уроки майбутнім поколінням. Серед художніх творів, у яких відображено історичне минуле українського народу, помітне місце посідають історичні романи Володимира Кириловича Малика.
Малик В. К. Журавлі-журавлики : героїчні казки-легенди / В. К. Малик. – Полтава : Полтавський літератор, 2016. – 194 с. 
У книзі подаються віршовані героїчні казки-легенди, які пробуджують у юного читача інтерес до історії нашого народу, викликають почуття гордості за лицарів-оборонців рідної землі, вчать з юних літ любити Батьківщину. Відважні сміливці ніколи не шкодували свого життя заради свободи рідного народу: тим-то вони й безсмертні в нашій уяві, в уяві поета. Адже народні герої не вмирають!.. 
Малик В. К. Посол Урус-шайтана : роман / В. К. Малик. – К. : Дніпро, 1979. – 517 с. 
В основу книги покладено реальні події російсько-турецької війни 1677–1678 років та про трагічні події в Україні після Чигиринських походів і оборону Відня. 
Цікаві та карколомні пригоди кмітливого та відчайдушного козака Арсена Звенигори та його друзів не залишать байдужим жодного читача. А самовідданість у боротьбі з ворогом за честь, свободу і людяність роблять їх справжніми героями нашого часу. 
Малик В. К. Горить свіча : роман / В. К. Малик. – К. : Український письменник, 1992. – 431 с. 
За історичний роман «Горить свіча» (1992) В. Малику було присуджено міжнародну премію ім. Г. Сковороди. У цьому романі письменник зображує трагічні події, які на цілі століття перервали політичний та культурний роз виток України, – погром Батиєвими полчищами Києва та розорення інших давньоруських земель. 
Малик В. К. Князь Кий : роман / В. К. Малик. – Харків : Фоліо, 2012. – 282 с. 
Дія роману «Князь Кий» відбувається у середині першого тисячоліття, коли після роздроблення держави легендарного гуннського вождя Аттіли його спадкоємці намагалися підкорити східнослов’янські племена. За цей роман 1983 року письменник був нагороджений літературною премію імені Лесі Українки. 
Малик В. К. Чумацький шлях : роман, оповідання / В. К. Малик. – Харків : Бібколектор, 2013. – 315 с. 
Історичному романі автор відображає цікаве й своєрідне явище в історії українського народу – чумацтво. Головний герой твору – Івась Бондар залишає в Лубнах кохану дівчину Катрю і разом зі своїм хазяїном Хуржиком та чумацькою валкою їде в Крим по сіль. Ніколи не гадалося йому, навіть не снилося, через які незвичайні, смертельно небезпечні пригоди доведеться пройти. Тут і зустріч з Потьомкіним та Катериною Другою, і татарський полон, і втеча з нього, вступ до війська чорноморських козаків, участь у складі цього війська у війні 1786-1791 pp. проти Туреччини... Не менш драматичні пригоди чекають і на Катрю, котра залишилася вдома, але наражається на ще більшу небезпеку, ніж її коханий на війні. 

понеділок, 7 вересня 2020 р.

КНЯГИНЯ ОЛЬГА

В історії Україникнягиня Ольга, в час панування у світі чоловіків, постає як мудра правителька високого дипломатичного хисту таяк реформаторка внутрішнього життя Київської державиX століття. Біобібліогрвфічна розвідка подає відомості про головні віхи життя і діяльності видатної жінки. Вони зібрані в літературі на основі літописів, переказів, легенд, тому мають розбіжності у дослідників і науковців. Матеріал для видання використаний з фондів Полтавської обласної бібліотеки для юнацтва ім. О. Гончара. Він не є вичерпним, але зможе зацікавити молодь, бібліотекарів, читачів, кому цікава історія України і особистості, які в різні часи зміцнювали націю. 
На перехресті історичних доль: до 1130-річчя від дня народження княгині Ольги : біобібліографічна розвідка / упоряд. Л. І. Картальова ; Полтавська обласна бібліотека для юнацтва ім. Олеся Гончара. – Полтава, 2020. – 24 с. – (серія «Титани, що зміцнюють націю»). 


ІНКЛЮЗИВНА ОСВІТА

Інклюзивна освіта покликана забезпечити реалізацію права на освіту кожного і, зокрема, людей з особливими потребами. Бібліографічний покажчик розкриває поняття інклюзії, впровадження інклюзивної освіти в Україні, на Полтавщині і в деяких зарубіжних країнах, подає юридичні та методичні матеріали з названої теми. Покажчик адресується широкому колу читачів, а особливо вчителям, педагогам, батькам, чиї діти потребують відповідної допомоги в навчанні та адаптації до навколишнього середовища та хто допомагає їм у цьому. Література для покажчика взята з фондів обласної бібліотеки для юнацтва ім. О. Гончара, але вона не є вичерпною.
Коли важливий кожен… (інклюзивна освіта) : бібліограф. покажчик / Полтавська обласна бібліотека для юнацтва ім. Олеся Гончара ; уклад. Л. І. Картальова. – Полтава, 2020. – 24 с.

пʼятниця, 4 вересня 2020 р.

"Я В ОСІНЬ ВВІЙШОВ ПО САМІСІНЬКІ ПЛЕЧІ..."

4 вересня в Полтавській обласній бібліотеці для юнацтва імені Олеся Гончара відбулася творча зустріч під назвою «Я в осінь ввійшов по самі плечі…» з письменником Володимиром Шкурупієм, лауреатом премій імені І. П. Котляревського та імені Ф. Рогового, а в церковному сані преосвященним Афанасієм, архієпископом Харківським і Полтавським Православної Церкви України. В минулому році вийшла в світ книга письменника"Останній поріг", до якої ввійшли оповідання і повісті, що були видані у книжках «Жива роса» (1987 р.) та «Осіння горішина» (1990 р.). Ця книга визнана кращим прозовим виданням Полтавщини за 2019 рік. В свій час творчість письменника палко підтримав Олесь Терентійович Гончар. 
Письменника словами вдячності привітала поетеса Тетяна Домашенко, присутні із захопленням доторкнулися до всесвіту творчості письменника, слухали уривки із прозових творів Володимира Шкурупія, а також поринули і в поезію майстра слова. 
Для читачів бібліотеки письменник Володимир Шкурупій подарував свою нову книгу «Останній поріг». До нових зустрічей в бібліотеці! 


ВИДИ МИСТЕЦТВА


четвер, 3 вересня 2020 р.

ВІКТОРИНА "ЗНАЙДИ ПАРУ - ГЕРОЇВ КАЗОК"

Українська народна казка – це скарбниця мудрості, яку люди набували віками. 
Споконвіку народ плекав і передавав нащадкам дивовижні мрії про непереможність добра, правди, про щасливе життя. Адже завжди, в усі часи, як писав один із перших дослідників українських казок вчений – філолог Олександр Потебня, потреба народу в щасті, достатку, благополуччі має задовольнятися хоча б у мріях. В українські казки відобразилися світогляд народу, його морально – етичні й естетичні принципи, багатовіковий досвід виховання підростаючого покоління.
Казки можна читати в будь-якому віці. Їхнє читання дуже корисне та повчальне, а також приносить велике задоволення. 
До вашої уваги вікторина по творах українських казок.

вівторок, 1 вересня 2020 р.

ДЕНЬ ЗНАНЬ

Дорогі друзі! 
 Вітаємо вас із чудовим хвилюючим святом - Днем Знань!
Це день, із якого починається дорога в майбутнє для кожного з нас. Це день, що дає можливість дорослим повернутися у свої золоті роки, а учням і студентам - до своєї другої домівки - у школи та вузи. Саме в День Знань ми з особливою теплотою згадуємо своїх вчителів й викладачів, їх неоціненну роботу розуму й серця. 
Щиро дякуємо вам, дорогі наші вчителі, - ми завжди залишаємося вашими учнями! Усім, хто в цей день прийде до навчальних закладів здобувати знання, бажаємо досягти своєї мети у житті, знайти взаєморозуміння з викладачами та батьками, зустріти добрих і надійних друзів. Нехай цьогорічний першовересень буде сонячним, несе добрий настрій у кожну школу, кожну родину!
І не забувайте про нас – заходьте до Полтавська обласна бібліотека для юнацтва імені Олеся Гончара, яка також є храмом знань, і ми допоможемо вам зорієнтуватися у різноманітному морі інформації!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...