Українські твори, які можна рекомендувати іноземцям та варто прочитати кожному українцю.
“Енеїда” Іван Котляревський
Поема “Енеїда” Івана Котляревського 1798 року вважається першим літературним твором, опублікованим українською мовою в повному обсязі. Таким чином, Котляревського (1769-1838 рр) сьогодні вшановують як першопрохідця в українській літературній традиції.
Жартівливо-героїчна поема є пародією на “Енеїду” Вергілія та гумористичною критикою поразки російської імператриці Катерини ІІ від Війська Запорозького.
“Кобзар” Тарас Шевченко
Тарас Шевченко (1814-61 рр) – одна з найважливіших постатей в історії української літератури.
Його творчість була життєво важливою для відродження української мови після спеціального указу російської імперії на початку 19 століття, спрямованого на її придушення.
Його збірка віршів “Кобзар” 1840 року вперше була таємно опублікована в Санкт-Петербурзі, але швидко набула популярності.
Через сім років Шевченко був засуджений за відкриту пропаганду української незалежності та висміювання членів російського імператорського дому, за що був засланий до Сибіру.
Його творчість була заборонена по всій імперії, але копії його віршів з’явилися в Празі та на німецьких територіях.
“Тигролови” Іван Багряний
Цей пригодницький роман 1944 року (опублікований англійською мовою під трьома різними назвами) висвітлює жахіття радянського ГУЛАГу, пережиті автором Іваном Багряним (1906-63 рр) на власному досвіді.
У 1932 році Багряний був заарештований у Харкові за поширення “контрреволюційної пропаганди” у своїх ранніх віршах і ув’язнений у ГУЛАГу на Далекому Сході росії на шість років.
Невдовзі після звільнення з концтабору письменника знову заарештували за участь в українській націоналістичній контрреволюційній організації. Під час Другої світової війни він брав участь в українському національному підпіллі.
Поезія Ліни Костенко
А видумали, що Україна так просто.
Україна - це супер
Україна - це ексклюзив.
Поній пройшли всі катки історії.
На ній відпрацьовані всі види випробувань.
Вона загартована найвищим гартом.
В умовах сучасного світу їй немає ціни.
Ліна Костенко добре відома як одна з провідних членів “шістдесятників”, українського літературного руху 1950-х і 1960-х років, який виступав проти авторитаризму і тиранії.
Хоча її рання творчість набула популярності в усьому Радянському Союзі, пізніше її вірші були заборонені на 16 років з ідеологічних міркувань.
Вона стала героїнею пострадянської України і продовжує підтримувати справу вільної та демократичної України донині.
І жах, і кров, і смерть, і відчай,
І клекіт хижої орди,
Маленький сірий чоловічок
Накоїв чорної біди.
Це звір огидної породи,
Лох-Несс холодної Неви.
Куди ж ви дивитесь, народи?!
Сьогодні ми, а завтра – ви.
“Музей покинутих секретів” Оксана Забужко
Оксана Забужко – одна з найбільш обговорюваних сучасних українських письменниць, а її роман, відзначений премією 2009 року, пропонує цінний погляд на реалії сучасної України.
Дія роману, що налічує понад 800 сторінок, розгортається у 2003 році і розповідає про журналістку Дарину та її подругу – художницю Владу.
Дві жінки знаходять фотографію жінки Олени, учасниці українського підпільного національного руху напередодні та під час Другої світової війни, на якій її вбиває сталінська таємна поліція. Вони вирішують дізнатися більше про Олену та зняти документальний фільм про її історію.
Через подорожі героїв книга охоплює понад 60 років української історії.
Немає коментарів:
Дописати коментар