Головна

вівторок, 14 травня 2024 р.

ОНЛАЙН-БІБЛІОТЕКА КНИГ ШРИФТОМ БРАЙЛЯ

На кінчиках пальців: онлайн-бібліотека книг шрифтом Брайля

Ідея створення онлайн-бібліотеки книг шрифтом Брайля Braillem.com Міжнародного благодійного фонду «Здоров’я майбутнього» для дітей, а згодом – для дорослих, з’явилася у 2018 році. Тоді засновниця мріяла про таке місце, де будуть зібрані усі книжки доступні для читання шрифтом Брайля.
В Україні щороку з’являється близько 20-25 найменувань нових «брайлівських» книжок від різних організацій. Braillem.com виробляє, а також зберігає й розповсюджує такі книжки для незрячих людей.
За допомогою онлайн-бібліотеки люди, які мають порушення зору, можуть отримати доступ до літератури, виданої в Україні за останні роки. Фізичним особам і організаціям доступне замовлення поштою будь-яких книг, що є на сайті.
Організатори проекту оплачують пересилання книг. Крім того, їх можуть відправити спеціальним письмовим повідомленням для людей з порушеннями зору. В рамках благодійного проекту, крім сайту з книгами, які створили також книжки-комікси для людей з порушеннями зору, а також постери і гіпсові рельєфи з аудіосупроводу для музеїв. Однак, для майбутніх проектів благодійники збирають додаткові кошти, адже це тільки початок, а бібліотека буде поступово розширюватися.
Засновниця бібліотеки та директорка МБФ «Здоров’я майбутнього» Вікторія Карасьова, а також менеджерка проєкту Яна Пламаділ.
Бібліотека почала працювати у 2018 році. Тоді й вирішили взяти участь у Книжковому арсеналі, організатори якого запропонували зробити «кімнату Брайля».
Під час Книжкового арсеналу бібліотека об’єднала до 10 таких організацій. У «кімнаті Брайля» представили не лише книжки, а й тактильні речі та обладнання, щоб показати, як це працює: проводили майстер-класи, вчили охочих написати своє ім’я цим шрифтом Брайля, а також робили листівки з малюнками й підписами.
Від початку повномасштабного вторгнення в Україні зросла кількість людей, які мають порушення зору.
За даними Національної служби здоров’я України у 2021 році йшлося про майже 17,5 тисяч осіб, а у 2022-му це число зросло ще на дві тисячі. У 2023, лише за 7 місяців, лікарі підтвердили понад 19 тисяч таких діагнозів, а це більше, ніж за весь попередній рік.
Через повномасштабне вторгнення рф в Україну онлайн-бібліотека шрифтом Брайля вимушено перестала функціонувати. Нині роботу бібліотеки відновлено.
Багато людей втратили зір внаслідок травм, спричинених мінними вибухами та ракетними обстрілами. Ці статистичні дані не лише висвітлюють прямі фізичні втрати від війни, але й підкреслюють довгострокові кризи у сфері охорони здоров’я, що виникають після неї. Тож зараз гостро постає проблема доступності для людей з порушеннями зору, зокрема щодо питань комунікації, дозвілля та навчання.
Інклюзія – це важливо
Про роботу бібліотеки розповідають зокрема, залучаючи на ті чи інші події якомога більше людей, а вони вже діляться інформацією зі своїм колом спілкування, адже представники спільноти незрячих з різних міст підтримують зв’язок.
Також бібліотека займається аудіодискрипцією фільмів, тобто записом окремих звукових доріжок до кіно для незрячих людей. Завдяки цьому люди з порушеннями зору можуть споживати фільми: звукозапис передає голосом те, що відбувається на екрані, поза діалогами та важливими звуками. Фонд створив аудіодескрипцію і провів благодійні покази зокрема перших трьох фільмів про Гаррі Поттера.
Бібліотека почала робити усі власні проєкти у двох варіантах: звичайним текстом і шрифтом Брайля – тобто в універсальному дизайні. Були запити й пропозиції, завдяки яким бібліотеку почали розширювати й тепер в асортименті не лише література для дітей, а й для дорослих.
Торік бібліотека розпочала співпрацю з міжнародними організаціями. Зокрема з «Товариством Червоного Хреста України» розробляли довідник для дітей про першу допомогу.
У планах проведення майстер-класів на цю тему для незрячих дітей у різних містах України.
«У нас довга співпраця з Укрсиббанком – дуже цікаві проєкти. Вони відкрили новий формат книжок Брайлем. Одна з перших наших колаборацій з банком – книжка «три в одному» «Явища природи» Світлани Поліщук: її можна прочитати, послухати, доторкнутися і навіть розмалювати», – зазначила менеджерка проєкту.
«Ми з ними також зробили гру-вікторину і книжку в універсальному дизайні «Лицарі чистої планети» Олени Комової (коли шрифт Брайля поєднаний разом зі збільшеним плоским текстом і малюнками), а також трилогію «Чудове чудовисько» Сашка Дерманського», – розповіла Пламаділ.
У співпраці з Оленою Павловою зробили тактильний блокнот кота Інжира. У ньому є листівки, які можна підписати й шрифтом Брайля, і звичайним текстом, тож його можуть використовувати, як зрячі, так і незрячі.
Також у співпраці з громадською організацією «Сучасний погляд» створили серію інклюзивних книжок «12 місяців» (укладачки Олеся Перепеченко й Олена Комова).
«Ми розповідаємо дітям про цікаві свята на кожен день, які відбуваються саме в цей місяць, наприклад: день шоколаду, день поцілунку, день обіймів. Також є розділ з рецептами для дітей. Далі є віршики та оповідання. Ще є розділ безпеки, наприклад, як поводити себе при пожежі», – поділилася Карасьова.
За словами менеджерки проєкту Яни Пламаділ, книжки в універсальному дизайні мають попит і значно розширюють авдиторію: «Це можуть бути, наприклад, батьки, які читають своїм дітям, або ті, хто втрачає зір і вчить шрифт Брайля. У таких книжках шрифт збільшеного розміру»
Щоб надрукувати ту чи іншу книжку шрифтом Брайля, бібліотека звертається до видавництва, отримує дозвіл і авторські права. Нині в переліку майже 500 найменувань без урахування частин.
Є потреба вчити людей читати шрифтом Брайля
Бібліотека допомагає читачам зорієнтуватися й обрати, яку книжку почитати. На кожній книжці є наліпка шрифтом Брайля, щоб незряча людина могла прочитати назву. Також діє сайт, де за допомогою інструментів озвучування (або ж з поміччю близьких) можуть обрати книжку онлайн і замовити її додому.
На сайті Brailem.com є курси з вивчення шрифту Брайля, після проходження яких можна отримати сертифікат.
Цього року бібліотека планує створити буквар для дорослих, щоб вчити шрифту Брайля тих, хто втратив зір у дорослому віці. Для цього збирають архівні матеріали з різних інтернатів, спілкуються з фахівцями.
Книги випущені в рамках Благодійної програми «Світ на дотик» Міжнародного благодійного фонду «Здоров’я майбутнього» за фінансової підтримки АТ «УКРСИББАНК» є в наявності в нашій бібліотеці. Рекомендуємо деякі з них:

Дерманський С. Чудове Чудовисько і Погане Поганисько
: у 3-х частинах. Ч. 1 / С. Дерманський. – Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2023. – 158 с. : тв.

Пригоди Чудового Чудовиська і дівчинки Соні тривають! Блискучі діалоги, живописні характери, природна й багата художня мова яскраво засвідчують, що Сашко Дерманський гідно продовжує літературні традиції наших веселих класиків – від Котляревського й Гоголя до Остапа Вишні і Всеволода Нестайка…


Ролінг Д. Гаррі Поттер і таємна кімната
: у 5-ти частинах. Ч. 1 / Д. Ролінг ; [пер. В. Морозов]. – Київ : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2021. – 147 с. : тв.

Це друга книжка про пригоди Гаррі Поттера. Він знову вступає у відчайдушну сутичку зі злом. Проте цього разу ворог такий сильний, що надії на перемогу майже немає…
На вас чекають нові пригоди у світі чарівників, де старі секрети, літаючі автомобілі, грізна верба, дивний щоденник та небезпечні улюбленці Хегріда оживають на сторінках книги!

Шутко О. Роксолана : у 2-х частинах : видатні українці. Люди, які творили історію.
Ч. 2 / О. Шутко. – Київ : ТОВ Фірма "Антологія", 2023. – 75 с. : тв. – (Видатні українці. Люди, які творили історію).

Серія книжок «Видатні українці. Люди, які творили історію». – це унікальний проєкт, який сприяє якісному дозвіллю батьків і дітей. Книжка, розповість дивовижну історію про найвідомішу султану Османської імперії. Це історія українки Роксолани – полонянки кримського хана, яка стала дружиною наймогутнішого султана Сулеймана Пишного та матір’ю його наступника – Селіма II.

Промахов О. Ігор Сікорський : видатні українці. Люди, які творили історію
: у 2-х частинах. Ч. 1 / О. Промахов. – Київ : ТОВ Фірма «Антологія», 2023. – 91 с. : тв. – (Видатні українці. Люди, які творили історію).

Нині багатотонні літаки й гелікоптери в небі – звична річ. Та трохи більше ста років тому, коли подібне диво могли собі лишень уявити дослідники і шанувальники творчості Леонардо да Вінчі й Жуля Верна, жили кілька відчайдухів, готових втілити в реальну мрію про небо. Серед піонерів авіа будівництва, однією з найвидатніших ключових фігур став авіаконструктор Ігор Іванович Сікорський.

Немає коментарів:

Дописати коментар