ЗНАЙ НАШИХ
У селі Хитці Синецькі, тепер Хитці Лубенського району Полтавської області близько 1742 року народився Федір Іванович Ааронський український живописець, фініфтяр, іконописець. Навчався в Лаврській іконописній майстерні (у Захарія Голубовського), де працював до 1825 року (очолював 10 років). Виконував замовлення Києво-Печерської лаври і інших монастирів, церков, а також приватних осіб. Ааронський І. Ф. (у чернецтві від 1802 року – Феодосій).
Відомі його роботи: портрети Катерини І, Дмитра Ростовського, Олександра Невського. Ікони "Успіння Богородиці", "Ангели-хранителі", "Христос у терновому вінці".
Фініфтеві роботи:
- середник для Євангелія церкви Миколи Доброго (Київ; зберігається в Музеї історичних коштовностей);
- 8 прикрас до митри роботи Ф. Сорокіна (1789);
- 4 медальйони до ікони (1800);
- прикраси малого напрестольного Євангелія (оправа С. Ростовського) та Апостола і Євангелія (оправа Самсона Стрельбицького; усі – 1801 р.). Останні два видання Лавра подарувала цариці Єлизаветі Олексіївні та цареві Олександру I.
ЛІТЕРАТУРА
Ааронський Федір Іванович (бл. 1742, с. Хитці (Полтавщина) - 24.07.1825, Київ) – укр. живописець і фініфтяр / упоряд. А. В. Кудрицький, М. Г. Лабінський; за ред. А. В. Кудрицького // Мистецтво України : біогр. довідник. – Київ : Укр. енцикл. ім. М. П. Бажана, 1997. – С. 5.
До однотомника включено понад 6,5 тис. статей, коротких біографічних довідок про українських митців, а також діячів культури інших народів, життя і діяльність яких пов'язані з Україною. В комплексі довідник через творчі біографії митців висвітлює історію українського мистецтва, усіх його жанрів і галузей, різних епох і часів. Розрахований на фахівців та широке коло читачів.
Немає коментарів:
Дописати коментар