Головна

середа, 29 березня 2017 р.

ПОЛТАВЦІ - ВИДАТНІ ДІЯЧІ УКРАЇНСЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ 1917-1921 РР,



Державотворці: полтавці – видатні діячі Української революції 1917–1921 рр. : біобібліографічний довідник / упорядник Н. М. Требіна; обласна бібліотека для юнацтва імені Олеся Гончара. – Полтава, 2017. – Вип. 2. – 40 с. – (100-річчю Української революції 1917–1921 рр. присвячується).
Другий, суттєво доповнений, випуск довідника містить цікаві матеріали про дванадцятьох видатних діячів Української революції 1917–1921 рр. – наших земляків, імена яких подаються в алфавітному порядку (Ю. Коллард, В. Леонтович, А. Лівицький, Б. Мартос, М. Міхновський, В. О'Коннор-Вілінська, М. Порш, І. Стешенко, П. Холодний, П. Чижевський, С. Шелухин, О. Шульгин).
Ці особистості відіграли помітну роль в українському національному русі, творенні і захисті Української Народної Республіки. Полтавці жили і творили українську державність у важких, екстремальних умовах, тому до оцінки результатів їхньої діяльності не можна підходити однозначно.
Вони представляли інтелектуальну еліту того часу, віддавали свій розум і працю, серце і душу служінню Україні, були щиро переконані в тому, що національна ідея, національна справа подолають всі перешкоди і, зрештою, переможуть.
Але не так сталось, як гадалось. Декого фізично знищили в Україні, дехто загинув за кордоном. Інші і в еміграції продовжували боротьбу за відновлення незалежної Української держави, зробивши це змістом свого життя на чужині.
Фото, біографічні нариси, подані у довіднику, доповнюються вибірковими списками літератури, розміщеними у логічній послідовності: біографії, книги діячів, аналітичні статті з книг, наукових збірників, періодичних видань про них. Біобібліографічний довідник адресований бібліотекарям, краєзнавцям, вчителям, старшокласникам.

четвер, 23 березня 2017 р.

ЮРІЙ КОНДРАТЮК (ОЛЕКСАНДР ШАРГЕЙ)

Два імені – одна доля: до 120-річчя від дня народження Юрія Кондратюка (Олександра Шаргея) : бібліографічний покажчик / упоряд. Л. І. Картальова; обласна бібліотека для юнацтва ім. О. Гончара. –Полтава, 2017. - 21с. 
«Через терни до зірок» ішов геніальний вчений-винахідник, один з піонерів космонавтики, який змушений був жити під чужим ім’ям, ішов захищати рідну землю і мирне небо над нею, куди він прагнув усім своїм згорьованим серцем. Бібліографічний покажчик містить розповідь і перелік літератури про життя і діяльність видатного полтавця. Хронологічні рамки відбору періодичних видань – 15 років. Матеріал не є вичерпним. Через неповне дослідження біографії вченого, у тексті можуть бути розбіжності чи неточності. Видання адресоване бібліотечним працівникам, старшокласникам, молодим, хто вивчає історію розвитку техніки, всім, хто бажає більше дізнатись про видатних людей полтавського краю.

середа, 22 березня 2017 р.

АРХИП ТЕСЛЕНКО

15 березня 2017 року нашу бібліотеку відвідав сучасний український письменник, якого вважають одним із найконтроверсійніших сучасних письменників-інтелектуалі Степан Процюк із Івано-Франківська. 
Степан Процюк написав понад 20 книжок, однією з його книг є "Чорне яблуко: роман про Архипа Тесленка", про письменника уродженця с. Харківці Лохвицького повіту Полтавської губернії.
"Чорне яблуко" – драматична і зворушлива історія платонічного кохання Архипа Тесленка. 
"Тесленко – наймолодший класик у нашій літературі, – каже автор. – Він помер 29-річним у рідному селі Харківці на Полтавщині. Може, і жінки не знав ніколи. У романі є лінія про платонічне кохання. Вона займає половину твору. Казали, він любив одну селянку. Також описав його дитинство, стосунки з батьками, перебування у в'язниці, повільне вмирання. Показав його мучеником за правду, дуже тонкою і вразливою людиною".
Архип Тесленко народився 1882-го. Через "політичне вільнодумство" два роки провів у тюрмах на Півночі Російської імперії, де підірвав здоров'я. Писав оповідання про нужденне і безправне життя селян. "Матеріалу про життя письменника мало, – продовжує Процюк. – Дослідив усе, що міг – монографії, його листи, спогади, звертався до краєзнавців. Діставав найменші деталі. Від них і відштовхувався. Почав писати роман у березні. Регулярно займався ним протягом 9 місяців. Зараз, по закінченні роботи, відчуваю спустошення, депресію. У мене магічно-романтичний спосіб мислення. І про таких же письменників писав. Коли працював – це було відтворюванням чужої енергії, тоді не відчував порожнечі".
Наші любі читачі, якщо Ви хочете почитати цю книгу!? "Чорне яблуко" можна знайти в нашій бібліотеці, також у Секторі краєзнавчої літератури та бібліографії можна знайти інформацію про Архипа Тесленка. Далі подається матеріал про нього, який є в наявності в бібліотеці.
Біографія Архипа Тесленка
Народився Архип Юхимович Тесленко 2 березня 1882 року в селі Харківцях Лохвицького повіту на Полтавщині в родині підписаря. Батько, Юхим Якимович, був інвалідом і не міг виконувати важкої селянської роботи; знав трохи грамоти, напам'ять часословець і переказував щосвята людям. Мати, Явдоха Сидорівна Строй, – жінка лагідна, добра, наділена природним розумом і вмінням цікаво, образно розповідати; знала безліч казок, приповідок, пісень. Довго наймитувала в поміщицьких економіях. Успадкувавши невеличкий шматок землі, клуню і садок, оселилася в с. Харківцях – найкращому в повіті селі.

пʼятниця, 17 березня 2017 р.

ПРИГОДНИЦЬКИЙ СВІТ ОЛЕНИ КОЛІНЬКО

17 березня у Полтавській обласній бібліотеці для юнацтва ім. Олеся Гончара відбулася творча зустріч з дитячою письменницею, переможницею Міжнародного літературного конкурсу "Коронація слова" та ІІІ Міжнародного конкурсу на кращий твір для дітей "Корнійчуковська премія" – Оленою Колінько.
Під час заходу учні 6-го класу загальноосвітньої школи №24 мали змогу поспілкуватись із письменницею, познайомитися з її творами "Вітри Великого Лугу", "Піксель Петрович" та "Шпалереон".
За повість "Шпалереон" в 2016 році Олена Колінько стала переможницею конкурсу "Напишіть про мене книжку!"
Весела й добра казково-пригодницька повість "Шпалереон" сповнена пригод, непередбачуваних обставин у вигаданому світі. Юні читачі подорожували країною Шпалереон разом з головними героями.
Сподобалося дітям і гра "Крокодил", де один учень загадував слово з повісті "Шпалереон", інший – намагався його показати, а діти в залі відгадували героїв повісті.
Присутнім дуже сподобалося спілкування з письменницею, вони задавали багато різноманітних запитань, фотографувалися, переглядали журнал "Барвінок", де надрукована повість "Шпалереон". А авторка підказала учням, як вони можуть виграти книгу від видавництва "Фонтан казок", яка в травні виходить друком.

ВОВК ФЕДІР КІНДРАТОВИЧ

"Батько української антропології та етнографії…": до 170-річчя від дня народження укр. етнографа, антрополога, археолога Ф. К. Вовка : біобібліографічне досьє / упорядник О. Г. Радутна; Полтавська обласна бібліотека для юнацтва ім. Олеся Гончара. – Полтава, 2017. – 32 с. 
Біобібліографічне досьє присвячене вченому зі світовим іменем, антропологу, етнографу, археологу, народознавцю, громадському діячеві, просто винятковій особистості - Федору Кіндратовичу Вовку. Видання адресоване бібліотекарям, вчителям, етнографам, краєзнавцям, студентам, учням-старшокласникам, молодим літераторам та широкому загалу.


вівторок, 14 березня 2017 р.

КНИГИ, ЩО ЗДИВУВАЛИ ПРЕЗИДЕНТА

Президент України Петро Порошенко оприлюднив список книг, які його здивували.
Усього в списку шість книг, виданих у 2016 році.

ЧИТАЙТЕ УКРАЇНСЬКЕ... КАЛЕЙДОСКОП ЖИТТЯ

Калейдоскоп життя [Текст] : [оповідання]. Кн. 1. - [К.] : Редакція Міли Іванцової : Сучасна українська література, [2016]. - 320 с. 
Оповідання п’яти уже відомих читачам українських авторів, написані ними в різні роки, не поєднані спільною темою. Вони показують багатогранність нашого життя, а також багатогранність таланту авторів збірки. В оповіданнях є радість і сум, іронія і жарт, кохання і непрості життєві ситуації, є чоловіки, жінки, діти, тварини, фантазії автора, вигадані істоти, проза життя і високі переживання. В них багато людської мудрості, ненав’язливої і ліричної. Але немає безвиході, навіть коли сльози навертаються на очі. Ця збірка — про наше життя, яке триває і дуже залежить від нашого з вами ставлення до світу, до людей, до самих себе. Для широкого кола читачів. Редакція Міли Іванцової Книга перша "П’ЯТЬ ЗІРОК" - це серія збірок "малої прози", що складаються з оповідань п’яти вже відомих українській читацькій аудиторії і шанованих нею авторів. Кожна книга – це можливість для читача побачити і відчути навколишній світ через призму його сприйняття п’ятьма людьми різного віку, статі, життєвого досвіду, знову зустрітися з улюбленими авторами чи відкрити для себе нових. Формат збірки не обмежує авторів однією визначеною темою, важливим є світогляд та майстерність яскравих і талановитих особистостей. Таким чином ми пропонуємо своєрідний калейдоскоп від Майстрів Пера, чиї око і душа небайдуже і позитивно сприймають наше буття. Рекомендовано для широкої читацької аудиторії.
Автори: Дара Корній, Євгенія Кононенко, Наталка Доляк, Ольга Деркачова, Андрій Процайло

неділя, 12 березня 2017 р.

ШКІЛЬНА БІБЛІОТЕКА

Запрошуємо Вас переглянути новий номер журналу «Шкільна бібліотека» за  2017, № 3.

На сторінках журналу Ви знайдете інформацію до ювілейних дат: 105 років від дня загибелі "Титаніка", 90 років від дня народження Віля Ліпатова, 170 років від дня народження Джозефа Пулітцера, 565 років від дня народження Леонарда да Вінчі, 245 років від дня народження Давида Рікардо, 65 років від дня народження Жана-Поля Готьє, 110 років років від дня народження Миколи Трублаїні, 225 років від дня створення "Марсельєзи" та багато іншої цікавої та корисної інформації.
Журнал  можна почитати   в відділі періодики нашої бібліотеки. 
Тож, завітайте 
до нашої бібліотеки 
за адресою вулиця Олеся Гончара 25а.

пʼятниця, 10 березня 2017 р.

КНИГИ ЛІЇ ФЛЕМІНГ

Лія Флемінг народилася в Ланкаширі в шотландської сім'ї, заміжня, має чотирьох дорослих дітей і четверо онуків. Закінчила університет Лідса в шістдесятих роках і викладала в початковій школі і на курсах підвищення грамотності.
Флеминг, Лия. Спасенная с "Титаника" [Текст] / Л. Флеминг ; [пер. с англ. Н. Сечкиной]. - М. : ЭКСМО, 2014. - 704 с. 
Що може бути спільного між ткалею Мей Сміт і дружиною багатого американського промисловця Селестой Паркс? Перша тримає за ручку маленьку дочку, сповнена надій на краще майбутнє, друга - повертається до сім'ї в Америку і страшиться того, що чекає попереду. Але обидві вони стоять на палубах легендарного "Титаніка" і не знають, що наступна ніч змінить їх життя назавжди.
До шлюпці, в якій дивом спасуться жінки, підпливе капітан корабля, який тоне і передасть їм немовляти. Мей прийме його як свого, але на світанку, коли страх смерті змінить надія, бідна мати зробить шокуюче відкриття...

четвер, 9 березня 2017 р.

СЛАВСЬКЕ - 2017

З 1 по 4 березня в смт. Славське Львівської області проходила VІІ Міжнародна науково-практична конференція «Сучасна інформаційно-бібліотечна освіта: європейські орієнтири». Приймала участь в конференціі Карпінська Надія Лазарівна, завідуюча відділом інформаційно-бібліографічного обслуговування. На заході розглядалися наступні питання: «Безперервна інформаційно-бібліотечна освіта: виклики часу», «Європейські бібліотечні майстерні відкриті: створюємо ресурси для освіти». Цікавою була робота в групах по Віківишкілу, де Тетяна Якушко розповідала про роботу вікіпедістів і про те, як правильно приєднатися до спільноти сотень тисяч людей, які вільно додають свої знання у Вікіпедію. Також піднімалися проблеми впровадження УДК. Своїм досвідом в роботі поділилися працівники Івано-Франківської ОУНБ імені Івана Франка, Львівської обласної бібліотеки для дітей. В рамках Програми адвокаційної діяльності УБА «Дієва бібліотека – успішна громада» виступила Надія Синиця (член УБА), а координатор проекту «Все про Європу в бібліотеках» за підтримки Еразмус+ розповіла про те, як українські бібліотеки наближають нас до Європи. На конференції також піднімалися питання щодо проблем бібліотек Луганщини та Донеччини, які знаходяться на тимчасовоокупованих територіях. Цікавою була і дозвілева програма «Життя – це мандри» або «БібліоТревел». І на завершення VІІ конференції всі учасники отримали сертифікати.
План заходів з реалізації Програми адвокаційної діяльності УБА. Загуменна В.В.
РОБОЧІ МОМЕНТИ ФОТО

АЛЬМАНАХ ПОШАНИ Й ВИЗНАННЯ ПОЛТАВЩИНИ

Альманах пошани й визнання Полтавщини: 100 видатних особистостей Полтавщини минулих століть: презентаційно-іміджне видання / ред. Л. Омельченко. – Полтава, 2012. – 207 с.
Видання презентує видатних особистостей минулих століть, життя та самовіддана праця яких прославили полтавський край і мали величезне значення для прогресу людства. Гортаючи сторінки книги, читач переконається, що наша щедра на таланти земля благословенна Богом. Саме тут народжувались українська літературна мова, національний театр і класична музика, саме тут найліпше працювалось багатьом ученим зі світовими іменами, які, торуючи дорогу в невідане, започатковували нові галузі науки, досягали визначних висот у багатьох інший сферах людської діяльності. 
Ця книга присвячена тим видатним діячам, хто народився або довгий час жив на території нинішньої Полтавської області, хто розкрив свій талант у нашому краю. У виданні представлено сто найвидатніших наших земляків: державних, громадських, релігійних, наукових, культурних і мистецьких діячів, життєписи яких складаються в різноликий, але цілісний образ полтавської землі від сивої давнини й до недалекого минулого. Розповідаючи на сторінках книги про ту чи іншу визначну особистість, автори не лише перелічують сухі дати і факти, а й характеризують героя розповіді в історичному контексті, виявляють щось особливе й неповторне, підкреслюючи неоціненний внесок нашого народу у розвиток світової цивілізації. Кожен супроводжується багатим і нерідко унікальним ілюстративним матеріалом, зібраним протягом тривалого часу в багатьох державних та приватних архівах, бібліотеках, музеях з метою розширення пізнавального видноколу не лише стосовно видатного діяча, а і його доби. Представлений у високо-художніх колажах, він яскраво доповнює та буквально оживляє біографічні розповіді, ставши родзинкою, що вирізняє це видання з-поміж інших. 
Ця книга, як ланка в нерозривному зв'язку часів і поколінь, пам'ять про який є неодмінною ознакою кожного великого народу. Це видання – ще одна спроба відродити в душах сучасних українців гордість за свою націю й зберегти для майбутніх поколінь важливі крупиці їх славетної історії.

вівторок, 7 березня 2017 р.

ПРИВІТАННЯ З 8 БЕРЕЗНЯМ


Любі подруги! 
Вірні читачки нашого блогу 
"Світ бібліографа"!
Наш колектив Полтавської обласної бібліотеки для юнацтва імені Олеся Гончара щиро вітає вас з Міжнародним жіночим днем  і приходом весни – пори надій, мрій і сподівань! Пори, коли ми ніби розквітаємо: прагнемо скинути набридлі теплі пальта, минулі роки і зайві кілограми, позбутися всіх проблем у голові й душі. Дивно, але нам це вдається! Тому що, як сказав Оноре де Бальзак, "сильна жінка у її постійному перевтіленні".
Адже усе найсвітліше, що є у нашому житті – весна, радість, щастя, кохання, пов’язане з Жінкою – берегинею роду людського. Бажаємо Вам міцного здоров'я, великого жіночого щастя, добра, любові. Нехай у Вашому домі панують мир, спокій та добробут, а Ваші серця будуть зігріті теплом та повагою рідних і близьких. Нехай кожен Ваш день буде сонячним і радісним, нехай довкола вас панують любов і гармонія, а на вашу честь розквітають квіти й звучить музика. Будьте завжди усміхнені, сповнені надій та оптимізму.
Ще раз зі святом вас, любі читачі нашого блогу! З весняним оновленням!

субота, 4 березня 2017 р.

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ОЧКАРИКА

Ніхто не знає людини, яка створила першу пару окулярів, але відомо, що окуляри винайшли десь між 1266 і 1352 роками.
В XVI столітті окуляри виготовляли переважно в Північній Італії та Південній Німеччині. А в 1629 році англійський король Чарльз I затвердив статут Гільдії майстрів по виробництву окулярів в Англії.
В 1784 році Бенджаміну Франкліну вдалося створити окуляри з подвійним фокусом.
Сьогодні окуляри не тільки допомагають людям добре читати і бачити, але і використовуються для інших цілей... 
Окуляри подарували можливість багатьом талановитим людям займатися своєю улюбленою справою (бібліографією), творити і розвиватися, незважаючи на "слабкий зір".
З СВЯТОМ ВАС ДОРОГІ ОЧКАРИКИ......

середа, 1 березня 2017 р.

ПОЛТАВЕЦЬ СЕРГІЙ ДЗЮБА "ЗАВОЮВАВ" ЛІТЕРАТУРНИЙ СВІТ

Відомі українські письменники Тетяна і Сергій Дзюби нещодавно стали лауреатами Міжнародного літературного конкурсу в Бельгії. Організатор цього престижного конкурсу – Міжнародна спілка письменників імені П'єтро Богдано, до якої талановитих українців – Сергія і Тетяну – прийняли раніше.
Як прокоментував приємну подію президент Міжнародної літературно-мистецької Академії України, (яка тепер об'єднує відомих письменників із 53 держав світу), заступник головного редактора газети "Деснянська правда", Сергій Дзюба (уродженець м. Пирятин), цей конкурс у Бельгії проводився англійською та французькою мовами. Поети з Чернігова надіслали на розгляд міжнародного журі добірки своїх віршів. Як відомо, англомовні поезії подружжя вже успішно вийшли окремими книжками в США, Великобританії та Канаді – у перекладі відомих поетів і перекладачів Богдана Бойчука та Люби Ґавур (США). А незабаром у Парижі побачить світ і їхня збірка віршів французькою.
Література про нашого земляка, наявна в бібліотеці:
  1. Дзюба С. Ми любимо тебе, Болгаріє! : [уродженець м. Пирятин став лауреатом XVIII Міжнародного фестивалю поезії] / С. Дзюба // Українська літературна газета. – 2014. – 4 лип. – С. 17.
  2. Дзюба С. Пародії / С. Дзюба // Українська літературна газета. – 2014. – 15 серп. – С. 20.
  3. Журі назвало переможців щорічної премії імені Панаса Мирного [в т. ч. С. Дзюбу] // Зоря Полтавщини. – 2014. – 30 квіт. – С. 7. ; Село полтавське. – 2014. – 1 трав. – С. 16. ; Коло. – 2014. – 1 трав. – С. 6.

З ПЕРШИМ ДНЕМ ВЕСНИ!

На календарі 1 березня, а це значить тільки одне, дорогі наші читачі, - прийміть щирі вітання з першим днем весни від "Світ бібліографа!". З настанням першого дня довгоочікуваної весни. Весна завжди приносить щось нове, надихає на нові почуття й нові відкриття.
Весна іде! В повітрі молодому
Далекий крик мандрівних журавлів
Вже розітнувсь: ключем вони додому
У рідний край летять з чужих країв.
Весна іде! Веснянки задзвеніли,
Лунає спів по луках і гаях —
Мов устають нові могутні сили
В людських серцях, придавлених серцях.
І в грудях знов солодкії бажання,
І в грудях знов устали поривання,
І встала знов надія молода.
О, весно, йди! Всі ждуть тебе, кохана!
І небо жде, і жде верба приспана,
І ліс, і степ, і скована вода.
Б. Грінченко