У ці вересневі дні ми щороку згадуємо про славетні сторінки історії нашого краю, коли 23 вересня 1943 року Полтава була звільнена від окупантів.
День визволення Полтави від німецько-фашиських загарбників – золотими дзвонами відгукується в душі кожного полтавця. У долі десятків тисяч солдат-визволителів Полтава була рубежем мужності вічної слави місцем, від якого вже ближче була зоря Великої Перемоги. Два роки і п’ять днів тривала окупація фашистами нашого міста. За цей час було закатовано тисячі наших земляків, серед яких більше п’яти тисяч були дітьми...
Що знаєте ви, про ті дні? Мабуть немало. Але відкриваються архіви, нові сторінки народного подвигу.
Пам’ять про подвиг наших предків вимагає від нас не тільки шанобливого ставлення. Ми повинні бути гідними нащадками покоління переможців, справжніми патріотами своєї малої Батьківщини та держави.
Хай дорогами бойової слави дідів і прадідів поведуть вас ці книги.
БІБЛІОГРАФ РЕКОМЕНДУЄ:
Гужва Ю. М. Полтава в роки німецько-фашистської окупації (1941–1943). Підпільна молодіжна група Лімова–Баяна / Ю. М. Гужва, С. В. Козлов. – Полтава : ФОП Говоров С. В., 2013. – 384 с. : іл.
Маловивченою темою є формування і діяльність антифашистського підпілля на окупованих ворогом територіях у роки Великої Вітчизняної війни, в т. ч. і в нашому краї. Сотні простих полтавців стали на боротьбу з ворогом. За два роки окупації у Полтаві діяло до двох десятків підпільних груп і велика кількість патріотів-одинаків, які завдали чималих збитків ворогові та вселяли в людей упевненість і віру в неминучу Перемогу.
Визволенням льотчиків з німецького полону та переправленням їх через лінію фронту займалася підпільна молодіжна група Лімова–Баяна. Вони не вважали себе ні підпільниками, ні партизанами, а виконували свій патріотичний обов'язок.
Але в повоєнні роки молоді люди попали під репресивний "каток". Через 70 років після визволення краю важко встановити істину. Тому автори побудували книгу, спираючись на архівні документи, розповіді очевидців подій, даючи мінімум своїх коментарів.
Історії, обпалені війною: спогади жінок-остарбайтерів, зібрані на Полтавщині. – Полтава : Дивосвіт, 2012. – 100 с.
Письменники, соціальні, музейні працівники зібрали усні спогади жінок-свідків Другої світової війни в п'яти районах області, військовополонених, остарбайтерів, що залучалися до рабської праці у концтаборах, гетто та інших місцях ув'язнення.
Викликають щире захоплення бабусі-полтавки 1918–1928 років народження. Вражає їх любов до рідної землі. Багато з них неодноразово втікали із полону. Своєрідна рекордсменка мешкає у с. Вільшанка Лубенського р-ну. Дівчина утікала від поліцаїв і німців 5 разів, останній раз повернулася аж із Польщі. Змирилася тільки тоді, коли поліцаї пригрозили розстріляти її матір.