Головна

понеділок, 30 листопада 2015 р.

ВІЛ - СНІД: ПЕРЕДБАЧИТИ, ПОПЕРЕДИТИ, УНИКНУТИ

Складно повірити, що про СНІД ми дізналися лише 30 років тому. За цей час синдром набутого імунодефіциту перейшов від невідомої хвороби до світової кризи і забрав більше ніж 30 млн. життів. Незважаючи на технологічний прогрес, СНВД продовжує вбивати щороку близько 35000 осіб в Україні. В інших країнах світу, зокрема в Африці, ситуація набагато гірша, адже в цих країнах рівень зараження СНІДом становить більше 15% населення. 
Перший підтверджений випадок зараження людини СНІДом зареєстровано у Конго. Його ідентифікували в збереженому зразку тканини 1959 року. Першим американцем, у якого виявлено хворобу, був підліток. Він помер від СНІДу у віці 16 років. Лікарі вважають, що підліток інфікувався статевим шляхом. 
Є свідчення того, що СНІД існував у Європі вже після Другої світової війни. Тоді зафіксована низка дитячих смертей від пневмоцистозу – хвороби, що впливає лише на людей з ослабленою імунною системою. Зараження подібною формою пневмонії є ознакою, того, що пацієнт хворий на СНІД. Дослідник із Голландії вважає, що епідемія розпочалася з балтійського портового міста Данциг, звідки поширилася по всій Європі. Вважається, що хвороба поширювалися у зв’язку з тим, що в той час існувала практика повторного використання шприців. Цікаво те, що в ті роки лише третина заражених дітей вмирала, а отже, вірус, яким вони заразилися, ще не перетворився на той момент смертельно небезпечний різновид, який існує нині. 
Офіційно В Європі СНІД зареєстрований у 1977 році. Першою жертвою став норвезький моряк. 
Останнім часом у новинах часто розповідають про те, що скоро вчені знайдуть ліки від СНІДу, про чудесні випадки зцілення і нові дослідження. Але поки що таких медикаментів не існує. Проте є препарати, які дають змогу прожити довге і здорове життя ВІЛ-позитивним людям. І наразі єдиним захистом від СНІДу є дотримання правил особистої безпеки. 
Варто пам’ятати, що будь-яка людина має однаковий ризик заразитися ВІЛ. Нині ВІЛ/СНІД загрожує всім незалежно від статі, сексуальних уподобань, способу життя, соціального статусу чи раси. Усі ми рівні перед ВІЛ-інфекцією, і лише від нас самих, від нашого розуміння ризику, від нашої поведінки залежить наше здоров’я. 
У народі говорять: „інформований – значить – захищений”. Тому корисну інформацію ви можете отримати в Полтавській обласній бібліотеці для юнацтва імені Олеся Гончара.

РЕКОМЕНДУЄМО:

Скачко Б. ВІЛ/СНІД. Профілактика.Лікування. Реабілітація / Б. Скачко. - К.: Медицина, 2006. - 192 с.
У книжці наведено основні шляхи зараження вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), можливості запобігання інфікуванню в разі неінтенсивного зараження, подовження періоду безсимптомного носіиства вірусу і максимально можливого відстрочення різноманітних проявів власне СНІДу — синдрому набутого імунодефіциту. Описано методику супровідного лікування з використанням засобів рослинного походження.

Брайант-Моул Кэрэн. Серьезный разговор : СПИД / К. Брайант-Моул ; пер. с англ. - М. : Махаон, 1998. - 32 с. 
В книге приводится много подлинных фактов и рассказывается о людях разного возраста, инфицированных ВИЧ. 
Консультант - Мэйла Мэйни, старший ординатор клиники Middlesex Hospital в Лондоне. 
Автор книги Кэрен Брайант-Моул несколько лет проработала учительницей в школе и написала много книг для детей, в которых поднимаются разные психологические проблемы, связанные с взрослением и развитием личности, в том числе такие проблемы как курение, алкоголь, секс и другие.

ХУДОЖНЯ ЛІТЕРАТУРА:

Печорна Олена. Грішниця / О. Печорна. - Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2011. - 288 с.
Свята грішниця, янгол, що шукав раю на землі та раз у раз падав у самісіньке пекло. Лариса з’явилася на світ у родині алкоголіків. На відміну від її молодшої сестри їй вдалося вижити…і пережити те, що здавалося страшнішим за смерть. Її тіло надто принадне, щоб належити їй, це вона зрозуміла ще в дитинстві.

четвер, 26 листопада 2015 р.

ЗУСТРІЧ З ПИСЬМЕННИКОМ ЄВГЕНОМ ПОЛОЖІЄМ

25 листопада 2015 року в Полтавській обласній бібліотеці для юнацтва імені Олеся Гончара пройшла зустріч з письменником і журналістом Євгеном Положієм. На зустрічі письменник розповів про те, як працював над художньою книгою «Іловайськ».
БІОГРАФІЯ
Євген Положій народився в селищі Терни на Сумщині. Його батько український письменник та сценарист Віктор Положій. Перші чотири роки свого Євген прожив у Тернах. Його батьки розлучилися, і він жив у бабусі з дідусем. У чотири роки Євген переїхав до інших бабусі й дідуся в місто Курськ. На новому місці у малого Євгена відбувся «лінгвістичний шок», оскільки до того він ніколи в житті не чув російської мови.

вівторок, 24 листопада 2015 р.

СУЧАСНИЙ ПАТРІОТИЗМ: МОДА ЧИ ЖИТТЄВА НЕОБХІДНІСТЬ?

Нині українське знаходиться на піку популярності. Українські національні символи всюди: мова, музика, одяг... До того ж не лише в Україні, а й за кордоном. Національні візерунки й поєднання синього і жовтого кольорів використовують дизайнери зі світовими іменами. Що це? Данина моді чи справжній прояв патріотизму?
Повага до своєї держави, до його історії, прагнення змінити свою країну на краще, зробити її гарніше, берегти і цінувати батьківщину – зазвичай у такому проявляється патріотизм кожної людини. Але цікаво було б дізнатися яким є патріотизм в наш час, чи готові ті ж школярі в разі чого вчинити, як їх прадіди, які, будучи звичайними підлітками, рвалися на фронт, щоб захистити свою батьківщину.
Патріотизм - це одна із ланок людського характеру. Він, подібно до любові, керує людською свідомістю, заставляючи робити великі і малі вчинки в ім'я своєї батьківщини. Патріотизм - величний вияв нескінченної любові до рідного краю. Патріотизм, як і честь виховує великих, сильних людей, які не рахуються із ціною свого життя і здатні пожертвувати ним заради рідної землі. Патріотизм породжує впевненість у собі, волю в перемогу, віру в свою націю, свій народ, він перетворює звичайну людину в безстрашну
машину, яка не відчуває страху і болю, ідучи впевнено і безстрашно до своєї мети. Тоді мета патріота стає метою усього народу. Патріот живе у єдності зі своїм народом, він живе своїм народом, адже життя народу стає його життям.
Та нажаль, у нашому сучасному українському суспільстві кількість патріотів з часом зменшується. Багато людей під впливом економічної кризи, соціальних недостатків починають презирати сучасну державу. І дух патріотизму в їхніх серцях починає повільно втухати, як маленький вогник підчас дощу. Дух патріотизму починає перетворюватись на інший дух - дух презирства. З країни виїзджає багато людей, юнаки шукають собі "білого білета", щоб не іти в армію, а дух національної свідомості ледь жевріє своїм маленьким, майже потухлим вогником. Значна частина населення навіть не знає української мови, а говорить на чужому всім народам наборі слів із різних мов, який ми називаємо суржиком.
Українська культура зайшла в глухий кут, із якого не може знайти виходу. Українські патріоти, яких так потребує суспільство, ніби сплять довгим сном у душах багатьох українців, проте люди не хочуть розбудити той дух патріота, який все більше і більше гасне у їхніх серцях, а треба було б!

пʼятниця, 20 листопада 2015 р.

ГОЛОВКО АНДРІЙ ВАСИЛЬОВИЧ


(21.11 (3.12) 1897, с. Юрки, Козельщинського р-ну – 05.12.1972, Київ)
Народився Андрій Васильович у селянській родині. Навчаючись у 1908-1914рр. у Кременчуцькому реальному училищі, входив до нелегального гуртка «Юнацька спілка», за що був виключений з училища. Брав участь у Першій світовій війні. Влітку 1920 року став добровольцем Червоної Армії.
Перша книжка – збірка ліричних віршів «Самоцвіти» вийшла у 1919 році.
А. Головко – один з основоположників української радянської прози. Він – автор збірок-оповідань «Дівчина з шляху» (1923), «Червона хустина» (1924), «Крученим шляхом», «Інженери» (1926), «Пилипко», «Товариші» (1928) та ін.; повістей та романів, серед яких: «Можу» (1926), «Бур’ян» (1927), «Червоний роман» (1929), «Мати» (1932), «Артем Гармаш» (1951, 1960, 1970). Письменник написав кілька п’єс, кіносценаріїв, перекладав з російської.
«Поява книжок Головка, - писав Ю. Смолич, - відіграла для української прози приблизно ту саму роль, яку … для російської та й усіх літератур радянських народів могутня проза Шолохова».
З метою увічнення пам’яті земляка в Україні у 1979 році встановлена літературна премія імені А. В. Головка за кращий роман року.
БІБЛІОГРАФ РЕКОМЕНДУЄ:
  • Орлик, П. І. Андрій Головко : нарис життя і творчості / П. Орлик – К. : Дніпро, 1986. – 213 с. – (Літературний портрет).
  • Про Андрія Головка : спогади, статті / упоряд. О. В. Килимник. – К. : Рад. письменник, 1980. – 344 с. : іл.

середа, 18 листопада 2015 р.

ЯК ДОЖИТИ ДО 100 РОКІВ!

Час від часу ми читаємо в газетах інтерв'ю з людьми, які відсвяткували свій сотий день народження. І репортер обов'язково запитує, що сам довгожитель вважає причиною свого довголіття? "Віру в Бога і праведне життя", - скаже один, "їв, пив, курив і веселився", - відповість інший. Звичайно будь-який з тих, хто досяг столітнього ювілею має повне право на власну думку щодо того, як саме він (або вона) цього добився, але їх досвід навряд чи допоможе Вам добитися того ж. Як приклад можна навести найстарішу жительку планети Жанну Кальман (Франція), яка померла нещодавно у віці 122 років "природною смертю", як вважають медики. Вона народилася в 1875 році, вела спокійне помірне життя, не переїдайте. Ще в 100 років каталася на велосипеді і до кінця життя зберігала ясну голову. Рівень її інтелекту в 120 років був порівнянний з інтелектом жінки літнього віку.
Експерт зі здоров’я Луїза Аткінсон, із опертям на свій багаторічний досвід та останні медичні дослідження, склала перелік із декількох досить простих правил, дотримання яких може надати неабиякої користі здоров’ю та продовжити життя будь-якій людині.
  • Пийте чашку чаю на день. Як засвідчили одразу кілька наукових досліджень, особливі компоненти чаю сприяють зниженню рівня гормонів стресу, розслабленню кровоносних судин і навіть збільшують виживання після серцевого нападу на 28%.
  • Правильно дихайте. Надавайте хоча б 2-3 хвилини на день виконанню такої вправи: робіть глибокі вдихи через соломинку. Це дозволить вам дихати глибше, що, в свою чергу, поліпшить роботу та потужність ваших легенів, сповільнить пульс і знизить артеріальний тиск.
  • Ходіть пішки. Численні дослідження свідчать, що навіть недовга щоденна прогулянка сприятливо впливає на роботу мозку та сповільнює процес старіння пам’яті.
  • Їжте більше цибулі. 80 грамів цього легкодоступного продукту здатні суттєво скоротити ризик розвитку раку яєчників, гортані та кишечнику, а також загалом зміцнити імунну систему завдяки чималій кількості кверцитину, яку містить цибуля.
  • Не тримайте яскраві кольорові фрукти в холодильнику. Зберігання плодів за умов кімнатної температури підвищує їхні цілющі властивості відповідно до дослідження, проведеного міністерством сільського господарства США, Такі яскраві фрукти як , наприклад, помідори, дині, кавуни та грейпфрути, містять чимало бета-каротину, який організм переробляє у вітамін А, і каротиноїдів, кількість яких постійно зростає, але не за низької температури.
  • Посміхайтеся ширше. Широка посмішка запускає в організмі викид певних хімічних речовин, які можуть змусити вас почуватись більш щасливою людиною, тим самим поліпшує ваш психічний стан, є однією з

вівторок, 10 листопада 2015 р.

ЗУСТРІЧ МАТКОВСЬКОГО З БІБЛІОТЕКАРЯМИ

Про майбутнє культурної сфери в умовах процесу децентралізації сьогодні говорили в обласній бібліотеці для юнацтва імені Олеся Гончара. Тут відбувся тематичний «круглий стіл». Для обміну досвідом запросили міського голову Полтави 2006-2010 років Андрія Матковського. Які проблемні питання турбують бібліотекарів – дивіться далі.
Наразі в країні триває процес реформування. Сфера культури не виключення. Тут теж готуються до майбутніх змін.
/Ольга Хоменко, заступник директора Полт. обл. бібліотеки для юнацтва ім.О.Гончара
Можливе скорочення закладів культури, фінансування, сама структура/
Для обговорення подібних питань у бібліотеці для юнацтва імені Олеся Гончара пройшло засідання «круглого столу» на тему: «Децентралізація роботи бібліотечних установ в процесі реформування». Поспілкуватися на цю тему запросили політика та громадського діяча Андрія Матковського. Разом з
ним бібліотекарі обговорили питання співпраці як з нинішньою, так і з попередньою владою.
/Андрій Матковський, Полтавський міський голова 2006-2010 рр.
Працівники бібліотек – такі ж люди, як і всі ми, і їх турбують проблеми і питання, що й інших полтавців. Що сьогодні забруднене місто, що сьогодні не можна доїхати з околиць на роботу, що люди, коли йдуть, ламають ноги, бо немає тротуарів, що сьогодні порушуються ПДР, і з дітьми небезпечно йти до школи/
Андрія Матковського, розповідає адміністрація бібліотеки, запросили не випадково, оскільки тодішній міський голова багато зробив для підтримки культурної сфери у Полтаві.
/Андрій Матковський, Полтавський міський голова 2006-2010 рр.
При мені, коли в інших містах України закривалися бібліотеки,

понеділок, 9 листопада 2015 р.

ДЕНЬ КНИГИ РЕКОРДІВ ГІННЕСА

9 листопада - День книги рекордів Гіннеса. Книгу рекордів створив британський інженер і власник пивоварні Х'ю Бівер. У листопаді 1951 року він вирушив з друзями на полювання. Увечері в барі між чоловіками виникла суперечка, який з диких птахів найшвидший. Чоловіки переглянули декілька довідників, але відповіді не знайшли. Тоді Бівер вирішив створити книгу, в якій будуть зібрані всі рекорди.
27 серпня 1955 року у Лондоні накладом 50 тисяч примірників вийшов 198-сторінковий довідник «Чудеса Гіннеса». Наступного року книга вийшла у США під назвою «Книга рекордів Гіннеса» і завдяки величезній популярності невдовзі стала всесвітньо визнаним авторитетним джерелом про різноманітні досягненням людства.
Назвав він її на честь своєї пивоварні. Сьогодні Книга рекордів Гіннеса є книгою з найбільшим тиражем з усіх книг, захищених авторським правом.

БІБЛІОГРАФ  РЕКОМЕНДУЄ:
Гиннес. Большая книга знаний. - М. : АСТ,2002 . - 480 с.
Унікальне видання "Велика книга знань Гіннеса" включає розділи: "Мистецтво", "Наука", "Історія", "Політика", "Географія", "Філософія", "Медицина", "Нові технології", "Спорт".
480 наповнених фактами сторінок.
Більше 2500 біографій знаменитих людей 
Понад 600 повнокольорових ілюстрацій і тривимірних карт 
Незамінний щоденний довідник про все.

Гиннесс. Книга рекордов 2003 / Пер. с англ. - М. : АСТ, 2003. - 288 с.
"Гіннес. Книга рекордів 2003" - це сотні нових рекордів і тисячі прекрасних ілюстрацій.
Ви прочитаєте про самі вражаючі спорудження й про самих
великих колекціях, про диваків, що ковтає шпаги, і про героїв, що рятують людські життя, про рекорди в олімпійських видах спорту і в поло на слонах. Всі досягнення людства і всі самі незвичайні явища природи - у новій "Книзі рекордів"!


пʼятниця, 6 листопада 2015 р.

КРАЩИЙ БІБЛІОТЕКАР ОБЛАСТІ - 2015

5 листопада в Полтавській обласній бібліотеці для юнацтва імені Олеся Гончара проводився Другий (підсумковий) етап Обласного конкурсу професійної майстерності серед бібліотекарів ЦБС області «Кращий бібліотекар області»
У ньому взяли участь працівники центральних районних та міських бібліотек, бібліотек-філіалів і окремих сільських бібліотек незалежно від стажу, досвіду роботи, освіти та віку. 
З вітальними словами до всіх присутніх звернулася директор бібліотеки Ірина Вікторівна Балибіна і зазначила на визначній ролі сучасної бібліотеки в розвитку української національної
культури. Вона також акцентуавла, що робота бібліотеки неможлива без професійних, креативних, творчих працівників. Адже, бібліотекарі є посередниками між користувачами і багатоликою сучасною інформацією, що саме від працівників бібліотек залежить і якість надання бібліотечних послуг.
За перемогу в підсумковому етапі боролися 14 представниць різних районів Полтавщини. Вони із захопленням виконували конкурсні завдання і демонстрували прекрасні знання бібліотечно–бібліографічної, маркетингової роботи, орієнтування у бурхливому літературному просторі. Насамкінець відбулася презентація найкращих, на думку журі, креатив-проектів під назвою «Бібліотека – світ нових можливостей», які учасниці готували вдома.
Голова журі конкурсу професійної майстерності Валентина Володимирівна Вождаєнко - заступник начальника Управління – начальник відділу охорони культурної спадщини та культурної політики Управління культури Полтавської ОДА привітала присутніх із Всеукраїнським днем працівників культури та майстрів народного мистецтва, який відзначається 9 листопада, і наголосила на великій ролі обласної бібліотеки імені Олеся Гончара як інформаційного культурно-освітнього центру полтавської громади. 
Переможцями конкурсу «Кращий бібліотекар області» стали:
  • 1 місце – Паттієва Тамара Іванівна (Новосанжарська центральна районна бібліотека);
  • 2 місце – Ігольніцина Людмила Абросимівна (Миргородська центральна районна бібліотека);
  • 2 місце – Рагуліна Олена Олегівна (Решитилівська

четвер, 5 листопада 2015 р.

ЕКСКУРСІЯ ДЛЯ БІБЛІОТЕКАРІВ ОБЛАСТІ

Сьогодні в Полтавській обласній бібліотеці для юнацтва імені Олеся Гончара, була проведена екскурсія для бібліотекарів області, вони завітали до нас в гості.
„Без книг неможливе життя. Значить, життя неможливе без бібліотеки” – такими словами розпочалася екскурсія, яку проводила головний бібліограф Пошибайло О.В. 
Мета сучасної бібліографії – орієнтувати користувачів у книжковому океані. 
Пріоритетним напрямом у планах діяльності інформаційно-бібліографічного відділу залишається оперативне, якісне і своєчасне задоволення інформаційних потреб користувачів із використанням новітніх технологій, запровадження в інформаційно-довідкове обслуговування віртуальних послуг.
Відділ здійснює довідково-бібліографічне та інформаційне обслуговування користувачів. До послуг користувачів – фонд рідкісних енциклопедій, унікальних словників, цінних довідників, універсальних покажчиків, систематична картотека статей,  картотека цитат, алфавітний каталог, систематичний каталог, електронна база даних «Аналітичний опис періодичних видань». 
Надає консультації з методики пошуку інформації різної складності, віртуальні довідки в режимі on-line та інформацію абонентам індивідуального або групового інформування за актуальною для кожного темою. Відділ організовує та проводить: Дні бібліографії, Дні інформації, книжкові виставки (сектор краєзнавства) та виставки бібліографічних посібників.
Кваліфіковані бібліографи допоможуть отримати інформацію про публікації офіційних, нормативних матеріалів, підібрати літературу за темами, уточнити відомості про видання, скласти бібліографічний список літератури.

КНИГИ ПРО ВІЙНУ І МАЙДАН

Гібридна війна України з Росією триває вже понад рік. За цей час про неї було написано багато віршів, знято декілька фільмів та написано безліч книжок. Тож роль письменника у суспільстві надзвичайно важлива. Письменник — це очі, думки та совість суспільства. Чесність, спроможність хоробро дивитися у вічі дійсності і відкрито говорити правду являють справжнього письменника. Його пильні спостереження, влучні здогадки та передбачення є відгуком часу і в той же самий час — формотворчим елементом історичного періоду та його культурного пласту.
Ми вибрали найкращі твори про події останніх двох років. Письменники не осмислюють, інтерпретують чи обігрують події, скоріше збирають факти. Звідси – тяжіння до документалізму, що виводить окремі книжки на межу документальної прози. Звідси - регулярне потопання в деталях. Хочеться вірити, що нинішні книжки про війну і Майдан готують ґрунт для подальших проривів і відкриттів.
Читач давно чекав на такі видання про героїв-учасників антитерористичної операції. Тепер їх імена і подвиги взнають тисячі наших відвідувачів – книголюбів.
Тож пропонуємо до Вашої уваги огляд нових книжок про війну на Донбасі. 

Чупа, Олексій. Казки мого бомбосховища [Текст] : роман / О. Чупа. - Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2015. - 224 с.

Дванадцять квартир у під`їзді великого будинку. Дванадцять трагічних, зворушливих, сумних і дивовижних історій.
У звичайній «сталінці» звичайного робітничого містечка живуть звичайнісінькі люди Вєрка, алкоголічка зі стажем; філологи зі світовими іменами Ярополк і Федора Задорожні з дітьми Кирилом та Мефодієм; колишній «беркутівець» Бембі та інші. Їхні життя — це суми халеп завалений пам`ятник і показове самогубство, несподівані знайомства і листи далеким коханим, зухвалі плани захоплення влади і все те, що зазвичай називають «інші страшні речі».

Талан, Світлана. Оголений нерв [Текст] : роман / С. Талан. - Х. ; Белгород : Клуб Семейного Досуга, 2015. - 544 с. 

Мирне й спокійне життя, міцна родина, вірні друзі... Усе, що здавалося непохитним, перевернулося догори дном. Війна роздирає навпіл усі зв`язки, і рідні люди й вірні друзі стають ворогами...
Кілька місяців 2014 року Сєвєродонецьк перебував під владою ополченців. Цей короткий проміжок часу став нездоланним для родини Насті Агафонової. Син, запальний прихильник Майдану і патріот України, боротиметься із сепаратистами, а дочка — вступить до ополчення... Так само розійдуться й шляхи друзів Геннадія, нерозлучних змалечку хлопців. Бо війна проходить і по родинах, і по душах..

середа, 4 листопада 2015 р.

ЛАУРЕАТИ ОБЛАСНОЇ ПРЕМІЇ ІМЕНІ І.П. КОТЛЯРЕВСЬКОГО - 2015

 Полтавська обласна премія імені І. П. Котляревського.
За рішенням журі, яке очолював голова обласної ради Петро Ворона, лауреатами обласної премії імені І.П. Котляревського у 2015 році стали:
- у номінації «Театральна діяльність» – Маргарита Журавель (сценічний псевдонім Маргарита Томм), заслужена артистка України, провідна артистка Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. М.В. Гоголя – за популяризацію українського театрального мистецтва;
- у номінації «Слово» – драматичний гурток Войнихівського сільського будинку культури Лубенського району Полтавської області (керівник Алла Якименко) – за популяризацію української мови;
- у номінації «Музично-пісенна творчість» – концертний ансамбль «Чураївна» Полтавської обласної філармонії (керівник Олександра Гринчук) – за творчу діяльність, яка сприяє розвитку національної культури;
- у номінації «Поетичний твір» – Микола Петренко, член Національної спілки письменників України – за поетичну збірку «Моє містечко над Сулою»;
- у номінації «Сучасна проза» – Георгій Антипович (літературний псевдонім Юрій Антипович), член Національної спілки журналістів України, член Полтавської спілки літераторів – за книгу «Петро Ротач: «Я впень був нищений не раз, та скрес з любові до Вкраїни»;
- у номінації «Медіапроект» – Ольга Гладченко, старший редактор редакції художньо-публіцистичних програм радіо Полтавської ОДТРК «Лтава» – за створення радіонарисів із циклу «Життя в портретах»: «Ласкаві янголи війни», «Долі вогненні», «Пілігрим з поламаним крилом», «До побачення, качки», «Закон вдячності»;
- у номінації «Подія року» – Євген Нахлік, директор інституту Івана Франка НАН України, доктор філологічних наук, професор – за монографію «Перелицьований світ Івана Котляревського: текст-інтертекст-контекст».
Як виняток, журі прийняло рішення про присвоєння звання лауреата обласної премії імені І.П. Котляревського Людмилі Овдієнко (посмертно, без вручення грошової винагороди), номінанту премії, члену Національної спілки письменників України, Національної спілки журналістів України – за поетичну творчість. Людмила Овдієнко була висунута на здобуття премії Полтавською обласною організацією НСПУ, але, на жаль, після тривалої хвороби Людмила Миколаївна відійшла у вічність.
Журі також порушило клопотання про нагородження Почесною грамотою обласної ради та цінним подарунком Олексія Неживого, номінанта премії, члена Національної

ЖІНОЧА ЛІРИЧНА ПОЕЗІЯ РАЇСИ ПЛОТНИКОВОЇ

Жіноча лірична поезія – цей жанр співзвучний жіночій душі. Говорячи про жіночу лірику, слід розглядати все її різноманіття – лірику філософську, громадянську, пейзажну і любовну. Ліризм – це чудова здатність поета всякий раз побачити світ начебто заново, відчути його свіжість, початкову красу і приголомшливу новизну. І саме ці якості притаманні жіночій душі.

Лірична поезія Раїса Плотникової народжується з непереборної потреби душевного саморозкриття, з жадібного прагнення пізнати саму себе і світ в цілому. Але це лише половина справи. Друга половина полягає в тому, щоб заразити своїм розумінням інших, здивувати їх і потрясти душу.
Плотникова Раїса Василівна народилася 07.11.1955, м. Лубни, освіта середня. З 1974 по 1992 працювала в Лубенському міськпобуткомбінаті. З 1992 приватний підприємець.

Письменниця. Член Національної спілки письменників України. Лауреат премії ім. Л. Бразова. Лауреат ХХ Всеукраїнського літературного фестивалю "Просто так".
У Раїси Плотникової довгих дебютів не було. Були публікації в районній газеті "Лубенщина", участь у "Поетичній весні". А вже перша збірка її поезій відразу запам'яталася своєю щирістю, баченням людини, мовою. Прикметно, що виросла вона в російськомовній сім'ї і спілкувалася з рідними, друзями, лише російською мовою. А в 16 років, коли одержувала паспорт, сама записала себе українкою. Смілива, активна, здатна до компромісів у житті, поетеса ці риси переносить і на свої вірші. Її поезії притаманна суспільно-значима філософічність, безжалісна громадянська оцінка суспільних процесів, а ще – ліричність, поклоніння музиці і любові.
Успішно увійшовши в поезію, письменниця взялася за прозу. 2005 року був надрукований її роман "Афганський кут" (Київ : Твім інтер), написаний ще 1999 року. Книга написана на "нежіночу" тему жінкою і йдеться у ній про жінку в умовах війни. Написана вона українською мовою, що було суперзавданням, яке поставила сама собі авторка. І найвищу оцінку вона одержала від "афганців".
Твори Р. Плотникової друкуються у збірниках, періодичних виданнях. Окремими виданнями вийшли збірки поезій, новел, прози. Живе і працює у м. Лубни.


  • "Кричала жінка в небесну вись…" // Костенко М. Полтавська плеяда : монологи. Літературний контекст кінця ХХ століття. – Глобине, 2000. – С. 59-70, 149
  • Раїса Плотникова // Калинове гроно : антологія поезії

вівторок, 3 листопада 2015 р.

ЕКСКУРСІЯ В МУЗЕЙ "ЗБРОЙНИХ КОНФЛІКТІВ І ЛОКАЛЬНИХ ВІЙН"

В санітарний день, працівники Полтавської обласної бібліотеки для юнацтва імені Олеся Гончара ходили до музею «Збройних конфліктів і локальних війн», організувала екскурсію голова профспілки нашої бібліотеки Андрух Тетяна Володимирівна.
Музей був відкритий в 2009 році. Ця екскурсія дала нам можливість більше довідатися про історію, побачити цікаві експонати. Особливо, це актуально при розкритті такої неоднозначної теми, як участь військовослужбовців у локальних воєнних конфліктах другої половини ХХ ст.: це війни у Кореї, В’єтнамі, у ряді африканських держав, «Карибська криза» на Кубі, події в Угорщині та Чехословаччині, а також воєнно-політична спецоперація в Афганістані.
Музей розрахований на дорослих відвідувачів, а також старшокласників, студентів та військовослужбовців. Для підсилення показу нелегкої долі полтавчан, які брали участь майже в десятирічній війні в Афганістані в експозиції музею використовуються відео і пісні та фільм про події в Афганістані. 

В експозиції, яка складається з двох оглядових залів,розміщені особисті речі загиблих, їхні листи рідним, фотографії, надіслані з Афганістану, листи від командування військових частин. Значне місце займають особисті речі: зброя, військове спорядження, афганські грошові одиниці, книги, газети арабською мовою тощо.
На стендах розміщено інформаційний матеріал про події

понеділок, 2 листопада 2015 р.

ДОЗВІЛЛЯ - ХОБІ (КНИГИ)



Никерк, Ди ван. Вышиваем лентами цветы и композиции / Д. ван Никерк, М. Жердева ; [пер. с англ. М. Богач]. - Х. ; Белгород : Клуб Семейного Досуга, 2015. - 160 с.

Вышивка лентами - одна из самых оригинальных и эффектных декоративных техник. Шаг за шагом вы откроете для себя секреты этого чудесного рукоделия - авторы книги, известные во всем мире вышивальщицы, с радостью делятся секретами своего мастерства. Сочетая разные техники, вы вышьете лентами объемные цветы, целые композиции и букеты. Это невероятно красиво! 
- Нежные ромашки, яркие маки, голубые фиалки, роскошные нарциссы, на которых застыли бабочки и пчелы, веночек из роз или маргариток, кустик клубники с сочными ягодами - всю эту красоту вы создадите своими руками с помощью лент и этой книги! 
- Вышитые картины украсят ваш интерьер, отдельные цветы оживят сумки, аксессуары, одежду. 
- Каждая модель сопровождается фото и пояснениями, представлены шаблоны и схемы, описаны и проиллюстрированы все швы и техники, используемые в работе. 
- Рассказано, как подбирать цвет материалов, чтобы ваши изделия выглядели максимально естественно. 
- К каждому проекту прилагается фотография и пошаговое описание работы, даются шаблоны и схемы.


Матерасси, Грациана. Вяжем крючком для любимых крох : очаровательные шапочки, пинетки, комплекты : 32 милые модели / Г. Матерасси ; [пер. с итальянского Е. Лесовиковой]. - Х. ; Белгород : Клуб Семейного Досуга, 2015. - 111 с. 

Множество веселых моделей шапочек, пинеток и башмачков, в которых малыш будет неотразим!        
Ребенку будет уютно в вещах, связанных заботливой мамой. Даже если малыш не любит шапочки, эти яркие модели придутся ему по душе!
Связать любое из представленных в книге изделий не составит труда даже для начинающей рукодельницы, а пряжи понадобится совсем немного. Все шапочки можно вязать в разных размерах, так что выбранная модель обязательно подойдет ребенку. 
Детально описано, как вязать каждый проект, как украсить шапочку и башмачки цветами, ягодами, бабочками или превратить их в симпатичные мордочки зверюшек!

Дэвис, Джейн. Самоучитель вязания крючком : полное рукодство для начинающих : 160 узоров / Д. Дэвис. - Х. ; Белгород : Клуб Семейного Досуга, 2014. - 160 с. 

Руководство охватывает полный курс обучения вязанию крючком - от первой петли и базового столбика до сборки готовых изделий. Начинающие вязальщицы найдут здесь все, чтобы в кратчайшие сроки стать настоящими мастерицами: исчерпывающую информацию о разных видах пряжи и необходимых инструментах, основные техники и приемы,